Klasy drugie i Kraina Rumianku

Pierwszego dnia jesieni klasy drugie postanowiły wybrać się na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej „Kraina Rumianku” w Hołownie.
Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane.
W czasie pobytu w Hołownie dzieci dowiedziały się jak wyglądała dawna wiejska izba, jakie sprzęty znajdowały się w niej i do czego służyły, a podczas warsztatów „Od ziarna do chleba” poznały tradycyjne sposoby uprawy zboża, jego przechowywania i uczestniczyły w młóceniu cepem oraz mieleniu zboża w ręcznych żarnach. Uczestnicy wycieczki przemienili się także w cukierników. Dzieci przygotowały ciasto oraz robiły słodkie rogaliki, które po upieczeniu w piecu chlebowym zjadły z apetytem.
Cała grupa brała także udział w grze terenowej pt. „Wyprawa po skarb”. Podróżując wozem drabiniastym poszukiwaliśmy podpowiedzi potrzebnych do odnalezienia skarbu. Przy każdej z 12 ławeczek znajdowała się skrytka zamknięta na kłódkę – jedynie pierwsza została otwarta i można w niej było znaleźć podpowiedź gdzie odnaleźć kluczyk do kolejnej kłódki. Gdy odnalezione zostały wszystkie klucze czekał na dzieci skarb z nagrodą. Był też czas na ognisko z pieczeniem kiełbasek, drobne zakupy pamiątek oraz wspaniałą zabawę na świeżym powietrzu.
Ta wycieczka dostarczyła wszystkim wielu miłych wrażeń.

Skip to content