Klasy czwarte na wycieczce w Warszawie

Dnia 29 września 2021 r. uczniowie klas 4a, 4b i 4c pod opieką wychowawców oraz nauczycieli wspomagających udali się na wycieczkę do Warszawy. Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Polskim Związku Niewidomych, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Laboratorium Ciemności”. Podczas wykładu i ćwiczeń dowiedzieliśmy się jak radzą sobie osoby niewidome, słabowidzące i jak im pomagać. Obejrzeliśmy wiele przedmiotów dzięki którym osoby niewidome rozpoznają kolory, zapachy i dźwięki. Za pomocą symulatorów różnych schorzeń wzroku sprawdziliśmy, jak widzą osoby słabowidzące. Dzieci miały okazję poznać sposób pisania i czytania osób niewidomych przy użyciu pisma Braille’a. Podczas warsztatów miała również miejsce projekcja filmu rysunkowego „N jak niewidomy”, dzięki któremu wiemy jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy. A nie jest to takie oczywiste i proste. Zamiast pomóc można taką osobę przestraszyć, wprowadzić w błąd, a co gorsze rozproszyć uwagę psa przewodnika.
Po warsztatach udaliśmy się na spacer po warszawskiej Starówce. Byliśmy na Placu Zamkowym, podziwialiśmy Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta i Syrenkę Warszawską. Pani przewodnik ciekawie i z humorem opowiadała o historii odwiedzanych miejsc, poznaliśmy legendy związane z Warszawą. 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie i nauczyciele – uczestnicy wycieczki przyłączyli się do ogólnopolskiej inicjatywy, której patronką jest Janina Porazińska, pisarka, która wiele swoich książek napisała dla dzieci. Wycieczkowe czytanie odbyło się pod Kolumną Zygmunta III Wazy, pomnikiem króla Zygmunta III Wazy znajdującym się na placu Zamkowym w Warszawie.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Nauki Kopernik – najnowocześniejsza europejska instytucja ukazująca związek nauki z kulturą i codziennością. Dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w galeriach tematycznych nie było mowy o nudzie. To królestwo eksperymentów i raj dla wszystkich osób ciekawych świata. Na zakończenie pobytu każde dziecko mogło zakupić pamiątki w sklepiku CNK.
Do Siedlec wróciliśmy pełni wrażeń z naszego pobytu w grodzie nad Wisłą, chętni na kolejną wycieczkę i odkrywanie ciekawych miejsc.
U.Borkowska, D.Kondraciuk, M.Ponikowska, M.Mazur, J.Mendza

Skip to content