Poznaj Polskę – dwudniowa wycieczka do Torunia

W dniach 8-9 grudnia 2021r. uczniowie klas trzecich z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia, zrealizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę.
Koszt wycieczki został w 100 % sfinansowany ze środków przedsięwzięcia MEiN Poznaj Polskę, co dało kwotę 10 tys. złotych oraz z wkładu własnego Miasta Siedlce- 3140 zł. Całkowity koszt wycieczki wyniósł: 13 140 zł.
Zwiedzanie Torunia zaczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy Krzywej Wieży, pod którą sprawdzaliśmy nasze sumienia. Następnie skierowaliśmy się na Starówkę. Zwiedziliśmy Rynek, katedrę oraz Ratusz. Pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Zatrzymaliśmy się przy Fontannie Flisaka, gdzie zapoznaliśmy się z legendą Jak Flisak żaby z Torunia wyprowadził.
Kulminacyjnym punktem dnia była wizyta w Domu Legend Toruńskich. Sześć starannie dobranych historii to kanon legend toruńskich. Opowiadane na żywo krótkie legendy przeplatane scenkami z udziałem dzieci, które miały możliwość stanąć przed publicznością, założyć kostiumy i ożywić bohaterów legend. Ważnym momentem wizyty w Domu Legend Toruńskich był prawdziwy dzwon, którego dźwięk usłyszeliśmy dzięki pracy mięśni nóg naszego kolegi – ucznia klasy 3b.
Następnie poszliśmy na obiad do restauracji. Nie zapomnieliśmy też o zakupie pamiątek i pierników dla naszych najbliższych. Wieczorem Rynek Starego Miasta zachwycił nas pięknymi świątecznymi iluminacjami, które oświetlały nie tylko zabytkowe budowle, ale również barwny Świąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Zmęczeni, ale zadowoleni, udaliśmy się do hotelu na ciepłą kolację i zasłużony nocny odpoczynek.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się obejrzeniem seansu „Cudowna podróż” w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium-Toruń„. Wszyscy z zapartym tchem oglądali film i przyswajali sobie najważniejsze informacje o planetach Układu Słonecznego. Pan Astronom opowiedział nam o Układzie Słonecznym i pokazał, jak z bliska wyglądają planety. To, co zobaczyliśmy, było zachwycające. Poczuliśmy, że jesteśmy małą, ale istotną cząstką wszechświata. Wszyscy byli zachwyceni filmem.
Po wspólnym pysznym obiedzie odwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika. Na uczniów czekała nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa. Dom Mikołaja Kopernika to piękna opowieść o kosmosie, rozwoju nauki, dążeniu do wiedzy oraz odkryciach geograficznych.
Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wykonanie przez uczniów pierników w Muzeum Toruńskiego Piernika. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej dzieci poznały wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowały ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskiego piernika i zabrać ze sobą do domu. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Na drugi, piętrze uczniowie zobaczyli oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a także mogli ozdobić piernik lukrem pod okiem artystki malarki.
Wycieczka była bogata w różnorodne przeżycia i atrakcje. TORUŃ przyjął nas bardzo serdecznie, a my zapamiętamy na długo tę podróż w czasie i przestrzeni. Poznaj Polskę nowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki jest ogromnym wzbogaceniem i uatrakcyjnieniem realizacji treści zawartych w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej, za co ogromnie dziękujemy.

Uczniowie klasy 3a i 3b z wychowawcami

Skip to content