Szachowe Mistrzostwa Oświaty – finał międzyszkolny

Dnia 17 grudnia na terenie  I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach, odbył się finał turnieju szachowego „Szachowe Mistrzostwa Oświaty” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Siedlce Pana Andrzeja Sitnika, Wójta Gminy Siedlce Pana Henryka Brodowskiego oraz Starosty Powiatu Siedleckiego Pana Karola Tchórzewskiego. W rozgrywkach wzięło udział 66 zawodników ze szkół podstawowych, którzy dostali się do finału zajmując czołowe miejsca w wewnątrzszkolnych turniejach organizowanych przez każdą placówkę oświatową. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zawodnicy z miejsc 1-10 otrzymali statuetki a najlepsza trójka została nagrodzona medalami oraz nagrodami rzeczowymi.

Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, uczestniczyli w nim uczniowie którzy aktualnie należą do siedleckiego klubu szachowego „Skoczek” ale również tacy, którzy z grą turniejową spotkali się po raz pierwszy. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę zagrali bardzo solidnie, pomimo stresu związanego z udziałem w takim dużym turnieju, zaprezentowali się rewelacyjnie i niewiele zabrakło, aby któremuś z nich udało się zająć pierwsze miejsce.

         Ostatecznie 5 punktów na 6 możliwych do zdobycia wywalczył Wiktor Supeł z klasy 5a  i dzięki temu zajął miejsce na podium plasując się na trzecim miejscu. Wiktor Wyszomierski z klasy 4a zajął miejsce 9, a tuż za nim na 10 miejscu uplasował się Jakub Hoduń z klasy 5a. Stefaniuk Damian i Dziak Szymon z klasy 7a zdobyli po 4 punkty, co jest bardzo dobrym wynikiem, dającym im odpowiednio 12 i 16 miejsce. Aleksander Domański z klasy 5a zajął 26 miejsce  z przyzwoitym wynikiem 3 punktów.

         Szczególne podziękowania i gratulacje należą się Wiktorowi Supłowi, Wiktorowi Wyszomierskiemu oraz Jakubowi Hoduniowi, gdyż wynik przez nich uzyskany, kwalifikuje ich do reprezentowania naszej szkoły oraz miasta Siedlce w turnieju szachowym na poziomie wojewódzkim. Turniej ten jest planowany na kwiecień roku 2022. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów dla wszystkich miłośników szachowej rywalizacji.

         Trzeba pamiętać że szachy mogą nauczyć długoterminowego, perspektywicznego myślenia i osadzania planów w szerokim kontekście. Z drugiej strony porażki w zawodach mogą nauczyć pokory i ostrożności.  W tym kontekście nauka gry w szachy, występ na zawodach szachowych, pokonywanie swoich słabości  jest bardzo dobrą inwestycją w siebie  oraz w rozwój intelektualny. Szachy to hobby, sport  oraz inwestycja w umysł. Brak inwestycji w umysł to najczęściej – inwestycja w głupotę.

TV WSCHÓD o szachach (Wiktor Wyszomierski przy mikrofonie) –  Finał turnieju szachowego – TV Wschód – Telewizja Regionalna (tv-wschod.pl)

Skip to content