23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja jest uleczalna, choć może nawracać.

To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. Na depresję chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. W przypadku dzieci i młodzieży depresja ma niestereotypowy przebieg. Zachorowania w tej grupie wiekowej rosną lawinowo.

10 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW DEPRESJI

1. Smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)

2. Zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby)

3. Zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania

4. Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność)

5. Zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała (rzadziej zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała), suchość w ustach

6. Uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii

7. Lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”

8. Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, wrażenie niesprawności intelektualnej

9. Poczucie beznadziejności, niska samoocena,

10. Dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).

Depresję leczy się farmakologicznie lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią. Czas leczenia dla każdego jest indywidualny. To nie wstyd zwrócić się o pomoc do lekarza. Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na depresję lub stany depresyjne z czego tylko 1,5 mln jest zdiagnozowanych i leczonych.

Pomocne strony

  • https://forumprzeciwdepresji.pl
  • https://stopdepresji.pl

Infolinie

• Antydepresyjny Telefon Zaufania – tel. 22 484 88 01, prowadzony przez Fundację Itaka ,
• Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00),
• Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00),
• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę)
• Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.
• NA DEPRESJĘ NIE POMOGĄ DOBRE RADY! Powodują one jedynie zwiększenie poczucia winy, zmniejszenie samooceny, wycofanie, osamotnienie (pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego).

Na portalu ePedagogika.pl każdy może bezpłatnie zapoznać się z materiałami poświęconymi tematyce depresji wśród dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zachowanie ucznia, tym większa szansa na uniknięcie tragedii.

Artykuły i materiały, w tym scenariusze zajęć do pobrania TUTAJ

Informacje przygotowała p. Urszula Borkowska

Grafika wyróżniająca wpisu udostępniona ze strony ePedagogika.pl, dostęp z dn. 19.02.2022r.

Skip to content