Podsumowanie projektu „Spacerkiem po antyku”

W marcu i kwietniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Spacerkiem po antyku”. Inicjatorkami projektu były: pani dyrektor, Magdalena Olszewska- Silna oraz pani wicedyrektor, Jadwiga Chomacka, natomiast koordynatorkami całości przedsięwzięcia pani Jolanta Batok i pani Małgorzata Jaroszczyk. Projekt miał na celu przybliżenie uczniom źródeł kultury europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem kultury starożytnej Grecji. Uczniowie na trasie spaceru po antyku zatrzymywali się wielokrotnie.

Po raz pierwszy przystanęli, aby wziąć udział w konkursie recytatorskim. Prezentowali wiersze nawiązujące do antyku. Komisja konkursowa w składzie: p. Jadwiga Chomacka, p. Jolanta Hardej, p. Beata Pniewska I miejsce przyznała  Julii Jaroszczyk z kl. IIc, która deklamowała wiersz Z. Herberta  pt. „Stary Prometeusz”.

Następnie odbył się konkurs historyczny „Dziedzictwo antyku”, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Uczniowie mogli wykazać się znajomością historii starożytnej Grecji i Rzymu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu  zawierającego 12 pytań o zróżnicowanej trudności. Test opracowała i konkurs przeprowadziła pani Małgorzata Woźnica. A oto wyniki :
I miejsce – Tomasz Pawluk, kl. Ic,
II miejsce – Michał Piesio, kl. IIIa,
III miejsce – Damian Gadamer, kl. IIIg.

Kolejny przystanek na antycznej trasie to czas poświęcony na wykonanie prac plastycznych.  Konkurs przygotowała i przeprowadziła pani Bożena Prachnio. Nagrodę za wykonanie pracy pt. „Przerwany lot – historia Dedala i Ikara” otrzymała Karolina Grzesiuk kl. IId. Trzy równorzędne nagrody za wykonanie projektu dekoracji wazy greckiej zostały przyznane:
Marcie Łukasik, kl.Id,
Angelice Mioduskiej, kl. IIIf,
Karolinie  Radzikowskiej, kl. IIc.

Miłośnicy pióra przystąpili do konkursu literackiego. Autorami najlepszych opowiadań pt. „Moje spotkanie z Odyseuszem” są:
• Agata Dobosz kl. IIIa,
• Kamila Bardadin kl.IIIf,
• Piotr Piórkowski kl. Ia.
Prace zgłoszone do konkursu sprawdziła i zwycięzców wyłoniła komisja w składzie: p. Beata Pniewska, p. Ewa Wysocka.

19 kwietnia 2012r. w obecności wielu zaproszonych gości odbył się finał projektu. Na tę uroczystość nasze zaproszenie przyjęli:
• Dyrektor Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach pani Urszula Wyrzykowska-Dudek,
• Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 pani Bożena Kotowska,
• Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 pani Barbara Świerczewska,
• Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach pan Dariusz Kupiński,
• przedstawiciele Centrum Kultury i Sztuki  w Siedlcach:  pani Jadwiga Skup, radna Miasta Siedlce, pani Halina Tunkiewicz,
• pracownicy i pensjonariusze „Domu nad Stawami” Domu Pomocy Społecznej w Siedlcach,
• przedstawiciele siedleckich mediów.

Ważnymi gośćmi byli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 11 wraz z wychowawcami.

Wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej naszej szkoły uczestnicy projektu i zaproszeni goście obejrzeli spektakl pt. „Bogowie Olimpu”, który powstał na motywach dwóch mitów greckich: o Syzyfie, o Demeter i Korze. Sala gimnastyczna naszego gimnazjum zamieniła się w siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa, gdyż to właśnie z tego miejsca według wierzeń starożytnych Greków bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Mit o porwaniu Kory przez Hadesa jest jednym z najważniejszych fragmentów mitologii greckiej. Wyjaśnia dwie sprawy niezwykle istotne dla wszystkich religii antycznych: wegetację roślin związaną z cyklem pór roku oraz problematykę dotyczącą życia pozagrobowego i świata podziemnego. Mit ten był ponadto integralną częścią misteriów eleuzyńskich (nazwanych tak od miasta Eleuzis w Attyce), jednego z najważniejszych obrzędów w greckim życiu religijnym.
Mit o Syzyfie jest wyrazem marzeń człowieka o nieśmiertelności. Syzyf próbuje przechytrzyć bogów. Jego poczynania zostają jednak odkryte, a sam bohater ponosi dotkliwą karę. Hades zwróci się do Syzyfa słowami: „Tak zgięty wpół będziesz przez wieki toczył ten odłam skalny na szczyt wysokiej góry. Jednak tuż przed wierzchołkiem głaz będzie wymykał ci się z rąk i spadał w dół. Zaczniesz więc swoją pracę daremną i znojną od początku i tak w późnym wysiłku będziesz trwać do końca. Tak bogowie karzą bezmyślną chytrość, przebiegłość i nielojalność, a przecież mogłeś być ich przyjacielem…”
W przygotowanie spektaklu z ogromnym zaangażowniem włączyło się wielu nauczycieli i uczniów. Obsada i nazwiska osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu znajdują się w programie uroczystości.

Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w konkursie mitologicznym przygotowanym przez p. Jolantę Batok, który poprowadziły uczennice klasy IIIb: Marta Kandyba, Wiktoria Miszczak, Anna Rogozińska.
Wyniki rywalizacji klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 7 przedstawiają się następująco:
I miejsce – klasa VIc,
II miejsce – klasa VId,
III miejsce – klasa VIb,
IV miejsce – klasa VIa.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 wzięli udział w emocjonującej dogrywce o I miejsce. A oto wynki konkursu:
I miejsce – klasa VIa,
II miejsce – klasa VIc,
III miejsce – klasa VId,
IV miejsce – klasa VIe,
V miejsce – klasa VIb.

Wszyscy uczestnicy konkursów przeprowadzonych dla uczniów gimnazjum i szkół podstawowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe z logo Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siedlcach, a zwycięzcy pendrive’y. Nagrody ufundowali:
● Pan Zdzisław Sawicki, prezes firmy SEDKOMP,
● Pan Adam Jonczyk, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, spółki z o.o. w Siedlcach.

Projekt edukacyjny „Spacerkiem po antyku” można ocenić jako bardzo udane przedsięwzięcie. Młodzież naszej szkoły poszerzyła swoją wiedzę o antyku, zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych z zainteresowaniem obejrzeli spektakl i z ogromnym zaangażowaniem brali udział w konkursie, do którego byli znakomicie przygotowani. Gratulacje dla organizatorów i wszystkich, którzy w realizacji tego projektu uczestniczyli – uczniów i nauczycieli.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie podlasie24.

Skip to content