Obchody Dnia Ziemi w klasach I-III

Dni Ziemi obchodzone 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze – tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody – ekologami i dbać o środowisko.

Uczniowie klas I-III przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątamy dla Polski” i z ogromnym zapałem posprzątały pobliską okolicę. Po emocjonującym wysprzątaniu Ziemi odbyły się zajęcia ekologiczne, podczas których uczniowie  przygotowali  ekologiczne plakaty i przede wszystkim utrwalali wiadomości na temat segregowania śmieci. Nasi uczniowie udowodnili,  że posiadają ogromną  wiedzę na temat ekologii i jeszcze większą chęć dbania o naszą wspólna planetę.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest ekologia?

Jak nauczyć dziecko żyć w zgodzie z naturą? Musimy przekazywać mu wiedzę stosownie do wieku. Nawet bardzo małe dzieci możemy nauczyć ekologicznych zachowań. Na przykład, jeśli nie bawi się już zabawką, warto zaproponować oddanie ją komuś innemu zamiast wyrzucania do śmietnika. Czego jeszcze warto nauczyć malucha?

  • Oszczędzanie wody – podczas mycia zębów dziecko powinno dokładnie zakręcać kran, gdy z niego nie korzysta.
  • Na spacerze z psem należy wspólnie z dzieckiem sprzątać odchody naszego czworonoga.
  • Przy okazji wspólnych zakupów możemy wytłumaczyć dziecku, dlaczego warto kupować warzywa i owoce oraz jak czytać skład poszczególnych produktów.
  • Sortowanie śmieci śmiało można zakwalifikować do dobrej zabawy!
  • Wybierajmy ekologiczne zabawki i ubrania.
  • Kanapkę do szkoły warto zapakować w śniadaniówkę, nie w jednorazowe papierki czy woreczki foliowe.
  • Mądrze gospodaruj jedzeniem. Postaraj się kupować tyle, ile potrzebujesz.
  • Zbieranie śmieci w lesie – to kolejny pomysł na świetną zabawę. Kto zbierze więcej, ten wygrywa!
  • Stwórz zabawki z kartonu, pudełka po butach i innych niepotrzebnych przedmiotów. W ten sposób rozwiniesz w dziecku kreatywność i zachęcisz do ponownego wykorzystania różnych rzeczy.
  • Spędzajcie czas na świeżym powietrzu na przykład w lesie lub własnym ogródku. Przy tej okazji ucz dziecko nazw roślin i zwierząt.

Lepszy przykład niż wykład? Z całą pewnością! Jeśli chcesz nauczyć dziecko ekologicznego stylu życia, musisz sam pielęgnować dobre zwyczaje pod tym względem. Maluchy są bacznymi obserwatorami. Gdy zauważą, że rodzic dba o planetę, z pewnością same też będą chciały to robić. Daj dobry przykład i regularnie rozmawiaj z dzieckiem o potrzebie dbania o środowisko.

Skip to content