Szkolny Dzień Profilaktyki

18 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki. Uroczystość była podsumowaniem trzech projektów: Interdyscyplinarnego Projektu Zdrowie, Projektu Trzymaj Formę oraz Projektu Bieg Po Zdrowie.  W realizacji projektów brały udział wszystkie klasy naszej szkoły.

Celem Szkolnego Dnia Profilaktyki jest podkreślenie wartości i ochrony zdrowia, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, a także uświadomienie negatywnych konsekwencji stosowania używek.

W ramach realizacji projektów uczniowie pisali referaty, przygotowywali piosenki i scenki teatralne, tworzyli prezentacje multimedialne, wykonywali plakaty oraz infografiki na temat zdrowego stylu życia, przygotowywali  przepisy na zdrowe przekąski i koktajle, brali udział w quizach wiedzy i konkursach. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście – eksperci: Pani Katarzyna Marciniak-Paprocka, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Urzędzie Miasta Siedlce, Pani Anna Pawlusiewicz, pracownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach oraz st. sierż. sztabowy Krzysztof Szczygielski, funkcjonariusz Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Zaproszeni eksperci  wygłosili krótkie pogadanki dotyczące profilaktyki uzależnień. Pielęgniarka szkolna, Pani Urszula Wasilewska, mierzyła ciśnienie krwi i badała wzrok chętnym uczniom i nauczycielom. W trakcie uroczystości i po jej zakończeniu można było spróbować zdrowych przekąsek oraz kanapek przygotowanych przez uczennice klas 7 i 8.

Podczas festiwalu dyrektor szkoły, Pani Magdalena Olszewska-Silna wręczyła dyplomy i nagrody wyróżnionym uczniom:

W kategorii najciekawszy referat pt. „Choroby cywilizacyjne” zwyciężyła Julia Piekart z klasy 8b, najlepsze przepisy na zdrowe przekąski oraz koktajle zaproponowały Julia Cielemęcka z klasy 7b oraz Zuzanna Plak z klasy 7c, najlepszą prezentację przygotowały uczennice z klasy 6a Michalina Bajek, Weronika Borkowska, Kinga Borkowska, Zuzanna Duda, Natalia Niepogoda i Wiktoria Sadowska. W kategorii plakat pt. „Aktywnie i zdrowo!” wygrał plakat Leny Karpiesiuk  z klasy 4b.

W konkursie fotograficznym zatytułowanym „Zdrowym każdy być może” nagrodzoną fotografią okazało się zdjęcie Rafała Szulawy z klasy 5b pt. „Spływ tratwą”.

W międzyklasowym konkursie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów – I miejsce zajęła uczennica klasy 4c Julia Pietryka, II miejsce – uczennica klasy 4a Angelika Jerzykowska, III miejsce  uczeń klasy 4a – Aleks Bąk.

Najciekawszy plakat w języku polskim wykonały uczennice klasy 4c: Zuzanna Niewiadomska i Magdalena Jażdżewska oraz uczennica klasy 4a – Zofia Sobczak, plakat  w języku angielskim – uczennice z klasy 7b  Julia Cielemęcka i Blanka Olszewska, a plakat w języku niemieckim uczniowie klasy 7b – Wojciech Kłos i Szymon Niedziółka.

W quizie wiedzy na temat zdrowego stylu życia zwycięzcami zostali – Zofia Sobczak 4a, Nikola Szymańska 4b i Julia Pietryka 4c.

Wychowawcy klas 1-3 wraz ze swoimi uczniami zadbali o oprawę artystyczną naszej uroczystości przygotowując fantastyczne piosenki, układy taneczne, wiersze i scenki teatralne. Nauczycielka wychowania fizycznego Pani Agnieszka Tomczyk-Gajewskiej i dziewczęta z klasy sportowej 4a zaprezentowały wspaniały układ choreograficzny pt. „Wesoły taniec”.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji wizualnych pt. „Sprzymierzeńcy szczupłej sylwetki” oraz „Dopalacze”, wypożyczonej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Wystawy znajdują się na górnym korytarzu oraz przy bibliotece szkolnej.

Gratulujemy nagrodzonym uczniom, dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się w prace projektowe i zapraszamy za rok!

Koordynatorzy projektów: Urszula Borkowska i Małgorzata Ponikowska

Skip to content