Dzień Europy

9 maja 1950 r. uczyniono pierwszy krok w tworzeniu tego, co znamy dziś pod nazwą Unii Europejskiej.
Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, minister spraw zagranicznych Francji  Robert Schuman zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w II wojnie światowej.
To właśnie dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Z tej okazji klasy drugie przygotowały projekt „Muzyka europejska”. Każda z klas miała za zadanie zaprezentować wykonawcę muzyki rozrywkowej II połowy XX wieku i początku XXI wieku. Wszystkie klasy wywiązały się z zadania, chociaż publiczności podobały się najbardziej występy klas- 2a, 2b, 2c, 2d i 2g. Były starannie przygotowane i z dużą dawką humoru. Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę.
Imprezę przygotował Klub Europejski „Euromater” pod opieką p. Doroty Kępy i p. Małgorzaty Woźnicy oraz wychowawcy klas drugich.

Skip to content