Co to jest eTWINNING?

Program eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej promujący współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Program oferuje wsparcie i udostępnia narzędzia, dzięki którym szkoły mogą zrealizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin tematycznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują we współpracy Internet. Wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.
Uczniowie realizując projekt eTwinning odnoszą wiele korzyści:
► podnoszą swoje kompetencje językowe
► wykorzystują nowoczesną technologię ICT
► rozwijają postawy akceptacji i tolerancji dla innych kultur i tradycji
► współdziałają w grupie planując, decydując i odpowiedzialnie wykonując swoje zadania
► poznają kraje europejskie i ich mieszkańców
► nawiązują korespondencję z rówieśnikami z Europy

NASZ PROJEKT eTWINNING.
6 maja 2012 roku został zarejestrowany projekt, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum z klas 2b, 2c i 2e oraz uczniowie z Zakladnej Skoly Jana Bakossa z Banskej Bystricy na Słowacji. Temat projektu to: THE BEST PLACE IN THE WORLD – MY HOMETOWN. Na dobry początek naszej współpracy dostaliśmy certyfikat eTwinning.

8 maja 2012 roku mogliśmy przystąpić do realizacji projektu. Dostaliśmy w Internecie bezpieczną przestrzeń – TwinSpace, przy pomocy której mogliśmy komunikować się z naszymi partnerami ze Słowacji, a także umieszczać wyniki naszej pracy.
Uczestnicy projektu wykonali prezentacje, w których przedstawiali siebie, swoich przyjaciół i rodzinę, opisywali w jaki sposób spędzają czas wolny, swoje zainteresowania i hobby. Samodzielnie zrobili zdjęcia szkoły i parku, które później umieściliśmy na TwinSpace, aby przybliżyć Słowakom miejsce, w którym żyjemy. Po przedstawieniu siebie i poznaniu rówieśników ze Słowacji przyszedł czas na etap najważniejszy, czyli wykonanie prezentacji o naszym mieście.

W swoich prezentacjach uczniowie opisali położenie naszego miasta, umieścili samodzielnie wykonane zdjęcia najważniejszych zabytków Siedlec wraz z krótkimi informacjami. Nie zapomnieli również o miejscach ważnych dla każdego nastolatka, czyli o kinie, teatrze, centrach handlowych. Dzięki tym prezentacjom nasze miasto okazało się miastem bardzo interesującym i co najważniejsze podobało się naszym przyjaciołom ze Słowacji. Uczniowie podejmowali również próby porozumiewania się za pomocą poczty i czatu, dostępnych na TwinSpace. Prowadziliśmy również blog projektu.
NASI UCZESTNICY.
2b – Adrianna Zakrzewska, Magdalena Mirosław, Katarzyna Oleksiuk, Joanna Mitrzak (pomoc organizacyjna – Mateusz Lipiński)
2c – Gabriela Haładaj, Maria Kurkus, Dominika Mańkowska, Julia Wojtowicz, Julia Musiejczuk, Karolina Radzikowska, Aleksandra Rozwadowska i Michał Jarocki
2e – Alicja Pogorzelska (opiekun p. Dorota Socik)

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za pomoc i zaangażowanie w projekt i mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym będę mogła liczyć na wasz udział w nowym projekcie.
Wszystkich, którzy chcą odwiedzić nasz TwinSpace i zobaczyć efekty naszej pracy, zapraszam na naszą stronę: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p78956

Małgorzata Ponikowska

Skip to content