Drewnojady

W kąciku przyrodniczym klasy 2a oprócz wiosennego ogrodu uczniowie założyli hodowlę chrząszczy. Drewnojad, bo o nim mowa to owad żyjący najczęściej w spróchniałych, powalonych drzewach. Nasze chrząszcze mają specjalnie przygotowane terrarium, które wysypane jest drewnem kokosowym oraz kawałkami próchniejącego drewna. Drewnojady żywią się drewnem ale dodatkowo dostają kocią karmę jako źródło białka, zjadają też owoce i warzywa. Podłoże jest zraszane, by dostarczyć owadom niezbędnej wody. 

Opis zdjęć:

1. Pędraki: w takiej postaci kupuję się owady w sklepie zoologicznym (najczęściej jako pokarm dla pająków lub jaszczurek). Pędraki zakopują się w podłożu lub wygryzają sobie jamki w drewnie, by dalej się przeistoczyć.

2. Larwy: w takiej postaci owad nie pobiera pokarmu dalej ukryty jest pod ziemią lub w jamie. Widoczne są oczy odnóża i zalążki pokryw skrzydeł. 

3. Osobnik dorosły brązowy: kiedy drewnojad w takiej postaci wychodzi na powierzchnię jego ciało pokrywa chitynowy pancerz,który jest miękki i podatny na uszkodzenia. 3. Dorosły drewnojad czarny: skrzydła twardnieją i zrastają się. Osobnik osiągnął postać dojrzałego drewnojada i może rozmnażać się. 

Zapraszamy do obserwacji na żywo do sali nr 23.

Skip to content