Ciaptak, czyli rzecz o tolerancji

Dnia 14.11.2012 r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum mieli wielką przyjemność uczestniczenia w sztuce, która została przygotowana w ramach projektu „Niepełnosprawni – pełnoprawni obywatele” współfinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedstawienie zrealizowane zostało przy udziale osób uczestniczących w zajęciach PŚDS w Mińsku Mazowieckim, ŚDS przy MOPR w Siedlcach i młodzieży z ZSZ im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim oraz dzięki zaangażowaniu wielu innych osób. Scenariusz sztuki powstał na podstawie wiersza Jana Brzechwy pt. „Ciaptak”.
Reżyserką i autorką scenariusza jest Justyna Juszczak.
„Siedzi Ciaptak na dachu
I wszystkim napędza strachu.
Ludzie patrzą, brednie plotą,
Bo żaden z nich nie wie, co to.”
Dzięki tej sztuce dowiedzieliśmy się, że Ciaptak to nie „co to” tylko „kto to”. To osoba niepełnosprawna, która ma takie same pragnienia i potrzeby jak w pełni sprawni ludzie. Przekonaliśmy się, jak ważne jest zrozumienie, pomocna dłoń dana tym ludziom. Oni nie oczekują od nas współczucia, lecz akceptacji. Sztuka wywarła ogromne wrażenie na młodzieży, gdyż uświadomiła, że wszyscy ludzie są sobie równi i mają takie same prawa. Niepełnosprawni aktorzy odgrywali swoje role z ogromnym zaangażowaniem i wielkim ładunkiem emocjonalnym. Można śmiało powiedzieć, że to, co robili i w jaki sposób grali swoje role,  nie odbiega od gry prawdziwych aktorów. Cisza na widowni i gromkie owacje świadczą, że sztuka odniosła sukces.
Niepełnosprawni dali nam dziś wspaniałą lekcję tolerancji.

Skip to content