Spacerkiem po Europie…… czyli Dzień Europy w naszej szkole.

9 maja 1950 r. minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman zapoczątkował stworzenie ponadnarodowej wspólnoty gospodarczej odpowiedzialnej za produkcję węgla i stali. Tym samym był to pierwszy krok do stworzenia organizacji, nazywanej dzisiaj Unią Europejską.

W 1985 r. w czasie mediolańskiego szczytu przywódców zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Z tej okazji w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu klas szóstych i siódmej, pod hasłem „Spacerkiem po Europie…- bogactwo tradycji i kultury wybranych krajów europejskich”. Każda klasa zaprezentowała krótką charakterystykę najciekawszych ich zdaniem państw europejskich, nie zawsze należących do Unii Europejskiej, ale zawsze będących częścią naszego kontynentu.

Klasy ósme przedstawiły krótką historię powstania Unii Europejskiej i zasady jej funkcjonowania, oraz wykonały plakaty na ten temat.

Po zakończeniu uroczystości, na świeżym powietrzu odbył się kiermasz własnoręcznie przygotowanych potraw, związanych z przedstawianymi wcześniej państwami.

tekst i zdjęcia: A. Karpińska

Skip to content