Myśl – Buduj – Rozmawiaj – LEGO-LOGOS w klasie 3b

Zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego to nie tylko rozwijanie umiejętności manualnych i konstrukcyjnych. Dzięki zastosowaniu elementów metody LEGO-LOGOS uczniowie klasy 3b mieli możliwość doskonalenia umiejętności twórczych i komunikacyjnych. Kształtowali zdolność obserwacji i logicznego wyciągania wniosków. Rozwijali samodzielność i indywidualność poprzez formułowanie i  prezentowanie argumentów.

Każda grupa uczniów otrzymała inne hasło znane tylko jej. W pierwszej części zajęć zadaniem zespołów było najpierw przedyskutowanie tematu, a następnie zdecydowanie jak zobrazować go za pomocą budowli z klocków. Podczas pracy grupowej uczniowie mogli spontanicznie wyrażać pomysły, opinie, argumenty. Po wykonaniu konstrukcji każdy zespół podchodził do projektu innej grupy i starał się poprzez dyskusje i podawanie racji określić, które hasło zostało zwizualizowane.  Niektóre budowle zostały zakwalifikowane przez uczniów do kilku tematów. Wieloznaczność wywołała zdziwienie, zaskoczenie i pobudziła do ożywionej wymiany zdań. Zajęcia z wykorzystaniem metody LEGO-LOGOS przeprowadziła p. Małgorzata Bieluga w ramach koła kreatywnego myślenia.

Autorem metody jest Jarosław Marek Spychała – filozof, dziennikarz, nauczyciel akademicki.

„Celem wykorzystania metody LEGO-LOGOS nie jest konkurencja, lecz przyjemność analizowania, pogłębienie własnego rozumienia tekstu czy poznanie nowych pomysłów, inspiracji a także podziw i zachwyt filozoficzny. (…) W drugiej części pracy może pojawić w uczniu pytanie „Dlaczego?” Wynika to z tego, że autentyczna zabawa rodzi autentyczne zdziwienie, które inspiruje do poszukiwania odpowiedzi na pytania: Dlaczego ktoś to tak zrobił? Dlaczego ja do tej pory nie wpadłem na ten pomysł? Dlaczego ktoś inny tak to widzi? Tutaj, jak podaje autor, zaczyna się filozoficzna przygoda – uczeń od zabawy przechodzi do zdobywania, odkrywania wiedzy i mądrości.” *
*Źródło: (https://cen.edu.pl/Materialy-metodyczne,212/ZBUDUJ-CO-MYSLISZ-metoda-LEGO-LOGOS,2214.html, dostęp 27.06.2023)

Klocki Lego zostały kupione z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

Skip to content