Ocalić od zapomnienia – błogosławiona rodzina Ulmów

Z okazji beatyfikacji społeczność naszej szkoły postanowiła upamiętnić Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci, prostą rolniczą rodzinę z podkarpackiej wsi, którzy w dniu 24 marca 1944 roku zostali rozstrzelani przez hitlerowców za ukrywanie Żydów.

Wszyscy: 8-letnia Stanisława, 6-letnia Barbara, 5-letni Władysław, 4-letni Franciszek, 3-letni Antoni, półtoraroczna Marysia i rodzące się dziecko wraz z Wiktorią i Józefem ofiarowali swoje życie za tych, których naziści uznali za niegodnych życia.

W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 roku pośmiertnie odznaczeni  Krzyżem Komandorskim Orderu odrodzenia Polski, a 10 września 2023 roku cała rodzina z Markowej została beatyfikowana.

W naszej szkole przy bibliotece z tej okazji została zorganizowana wystawa.

Ocalmy od zapomnienia tych, którzy złotymi literami zapisali się  w historii Polski i w historii Kościoła.

Zespół bibliotekarzy i katechetów

Źródło: Rodzina Ulmów z Markowej (ipn.gov.pl)