Obchody 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej Święto Patrona Szkoły

Dnia 13 października 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach odbyły się obchody 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona Szkoły. O godz. 9.00 w intencji całej społeczności szkolnej została odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Stanisława. O godz. 10.15 w sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość, którą swoją obecnością uświetnili zacni goście: pan Andrzej Sitnik Prezydent Miasta Siedlce, pani Hanna Bolesta Zastępca Dyrektora Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Ksiądz Kanonik dr Paweł Kindracki Dyrektor Wydziału Nauczania Katechetycznego Diecezji Siedleckiej, Ksiądz Kanonik dr Jerzy Duda Proboszcz Parafii św. Stanisława BM w Siedlcach, pani Aneta Krajewska Naczelnik Gabinetu Prezydenta Miasta Siedlce, pan Robert Chojecki Wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce, pani Teresa Sikorska Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Siedlce, pani Ewelina Raczyńska Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach, pan Daniel Ochnik Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach oraz dyrektorzy szkół, placówek oświatowych i instytucji publicznych. Z dedykacją muzyczną dla gości wystąpiły nasze absolwentki, obecnie uczennice I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach.

Dyrektor szkoły, pani Magdalena Olszewska-Silna, powitała wszystkich zebranych i podkreśliła doniosłą rolę KEN w rozwoju szkolnictwa polskiego i kształceniu światłych obywateli. Słowa wdzięczności skierowała do wszystkich pracowników szkoły a nauczycielom życzyła pogody ducha, wytrwałości i uporu w realizacji celów zawodowych i osobistych, wsparcia i akceptacji ze strony rodziców, szacunku i uznania ze strony wychowanków oraz poczucia ważności wykonywanego zawodu.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń, medali i nagród. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymała p. Katarzyna Manuszewska, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – p. Weronika Paczuska i p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska. Medalem Komisji Edukacji Narodowej zostały odznaczone – p. Monika Kulicka i p. Joanna Mendza. Nagrodą Prezydenta Miasta zostały uhonorowane – p. Jolanta Batok, p. Dorota Kondraciuk, p. Monika Kulicka, p. Magdalena Olszewska-Silna, dyrektor szkoły.

Nagrodę Dyrektora otrzymały: p. Małgorzata Bieluga, p. Katarzyna Buzuk, p. Patrycja Cabaj, p. Jadwiga Chomacka, p. Kinga Domańska, p. Jolanta Hardej, p. Małgorzata Jaroszczyk, p. Agnieszka Karpińska, p. Justyna Karwowska, p. Monika Ostojska, p. Weronika Paczuska, p. Beata Pniewska, p. Ewa Sławińska, p. Kinga Strus, p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Zuzanna Duda w imieniu wszystkich uczniów przekazała podziękowania oraz najszczersze życzenia wychowawcom, nauczycielkom i nauczycielom. Na ręce dyrektora szkoły złożyła bukiet kwiatów i laurkę z życzeniami.

Podczas części artystycznej wystąpił chór szkolny, a uczniowie z klasy 3a zatańczyli poloneza. Nauczycielka, chórzystka Chóru Miasta Siedlce, pani Karolina Klimczyk, zaprezentowała się w piosence ,,Czas nas uczy pogody”. Publiczność wysłuchała trzech wierszy o szkole Jedynce, które napisali uczniowie biorący udział w konkursie poetyckim ogłoszonym z okazji Święta Patrona. Różnice między szkołą dawną i współczesną w scence rodzajowej przestawili uczniowie klasy 6a. Gromkimi brawami nagrodzono występ utalentowanej tancerki, uczennicy klasy 6a, Amelii Czarnockiej.

Na zakończenie prowadzący uroczystość podziękowali za wszystkie miłe słowa adresowane do dyrekcji, nauczycieli, pracowników i uczniów, które wybrzmiały podczas akademii w Szkole Podstawowej nr 1 w Siedlcach, a także za obecność na tym wspaniałym jubileuszu. Zwieńczeniem obchodów święta szkoły była piosenka pt. „Lubię wracać” w wykonaniu chóru szkolnego.

Podczas realizacji wydarzenia wykorzystano sprzęt nagłaśniający z zasobów programu #LaboratoriaPrzyszłości.

tekst: M. Jaroszczyk

zdjęcia: K. Buzuk

Skip to content