Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych . Jest on obchodzony od 1992 roku na całym świecie 3 grudnia. Niepełnosprawność jest określana jako długotrwały stan, w którym występują ograniczenia w funkcjonowaniu człowieka, wynikające z obniżenia sprawności fizycznej lub psychicznej albo odchyleń w budowie i funkcjonowaniu organizmu.

Tego dnia uczennica z klasy 7a Marysia Smyk przedstawiła krótką audycję przez radiowęzeł dotyczącą Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie i pracownicy szkoły mogli zapoznać się z gazetkami tematycznymi. Wszyscy mogli poczytać o sławnych osobach z niepełnosprawnościami oraz skorzystać z kącika,, Książki bez barier” . Młodsi uczniowie z klas 1- 3 mogli w czasie przerw przespacerować się po ścieżce sensorycznej, która była rozstawiona w małej sali gimnastycznej.

Celem tego dnia było zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych .

Pamiętajmy o niepełnosprawnych nie tylko w dniu ich święta, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuli się z nami akceptowani. Traktujmy ich, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano. Jak napisała kiedyś znana aktorka filmowa i teatralna Anna Dymna: „ (…) osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować”.

Przygotowaniem tego dnia zajęły się : Kinga Domańska- pedagog szkolny, Patrycja Cabaj- pedagog specjalny oraz nauczyciele współorganizujący : Magdalena Matyszczak, Izabela Wawryniuk, Justyna Karwowska, Magdalena Pniewska oraz Angelika Pietrzycka-Izdebska.

Tekst : Kinga Domańska

Zdjęcia : Kinga Domańska i Magdalena Matyszczak

Skip to content