Szachowe Mistrzostwa Oświaty

Dnia 13 grudnia na terenie I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach, odbył się turniej szachowy „Szachowe Mistrzostwa Oświaty”.

Nasza szkoła wystąpiła w rozgrywkach grupy A (dzieci z klas 1-3) oraz w turnieju B (młodzież z klas 4-8).

W rozgrywkach grupy A udział wzięło 60 zawodników; 21 dziewcząt oraz 39 chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Marysia Karwowska, Marysia Kot, Aleksandra Rodak, Artur Długokęcki, Igor Gabryszewski oraz Kamil Obrępalski.

Pomimo wieku uczestników poziom gry był bardzo wysoki, pojedynki były bardzo zacięte a każdy minimalny sukces na szachownicy okupiony był ogromnym wysiłkiem.

Każdy z uczestników turnieju A reprezentujący SP1 zdobył punkty. Pomimo początkowych porażek, z każdą kolejną partią nasi młodzi reprezentanci rozkręcali się i końcówka turnieju dała każdemu z nich sporo radości i tchnęła dużo optymizmu w ich serca. Wyróżnienia należą się każdemu z nich, porażki znosili dzielnie, a po zwycięstwie pokazali że potrafią z szacunkiem cieszyć się z sukcesu.

Pełne wyniki turnieju A pod linkiem

https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_7924/results.html?l=pl&tb=10_

W rozgrywkach grupy B udział wzięło 83 zawodników: 31 dziewcząt i 52 chłopców. W tej kategorii wiekowej naszą szkołę reprezentowali: Antonina Babicz, Olga Chromińska, Wiktor Supeł, Jakub Hoduń oraz Aleks Bąk.

Nie byliśmy stawiani w roli faworytów jednak gra naszych zawodników mogła się podobać. Jakub Hoduń był bardzo blisko miejsca na podium jednak nie wyszła mu ostatnia partia co ostatecznie przełożyło się na wynik 6 punktów i zajęcie 11 miejsca. Aleks Bąk zdobył punktów 5 co dało mu 24 miejsce, a Wiktor Supeł z 4 punktami uplasował się na 34 miejscu.

Wśród dziewcząt Olga Chromińska zdobyła 3 punkty co pozwoliło zająć 23 miejsce, a z kolei Antonia Babicz uzbierała punktów 6, pozwoliło to do zajęcia bardzo dobrego 4 miejsca. Dzięki takiemu wynikowi Antonina mogła cieszyć się ze zdobycia medalu oraz nagrody rzeczowej.

Pełne wyniki turnieju B pod linkiem

https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_7925/results.html?l=pl&tb=10_

Szczególne podziękowania i gratulacje należą się naszym uczniom z klasy 2b oraz 3a, był to dla nich pierwszy turniej szachowy w jakim brały udział i pomimo dużych nerwów zaprezentowali się wyśmienicie.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że szachy posiadają potencjał kształtowania umiejętności długofalowego i perspektywicznego myślenia, umożliwiającego układanie planów w szerszym kontekście. Z drugiej strony, doświadczenia porażek podczas zawodów mogą być doskonałą lekcją pokory i rozwagi. W tym świetle nauka gry w szachy, udział w zawodach szachowych oraz konfrontacja z własnymi słabościami stanowią znakomitą inwestycję w rozwój osobisty i intelektualny. Szachy nie tylko pełnią rolę hobby czy sportu, ale także są inwestycją w rozwój umysłowy. Trzeba pamiętać że zaniedbanie inwestycji w rozwój umysłu najczęściej przekłada się na inwestycję w głupotę.

tekst i zdjęcia: I. Dyć

Skip to content