Siatkarski Ośrodek Szkolny

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku. Obecnie S.O.S. działają w 133 szkołach w Polsce – 32 liceach i 101 gimnazjach, objęły 4,5 tysięcy młodzieży i 350 nauczycieli zaangażowanych w jeden ogólnopolski projekt.
Najistotniejszą częścią projektu było powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie, co stanowi 32 ośrodki S.O.S. w całej Polsce. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy.
W ramach Programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do Programu.
Jednym z głównych założeń programu S.O.S. była unifikacja programów szkolenia. Zostały one przekazane trenerom i nauczycielom oraz wprowadzone w całej Polsce. W ramach S.O.S. powstały plany i konspekty lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dystrybuowane są materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych.
Naszym głównym celem jest promocja sportu oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych regionów Polski. Wierzymy, że dzięki naszemu wspólnemu programowi – PZPS-u i Ministerstwa Sportu i Turystyki – nie tylko wykształcimy przyszłych mistrzów siatkarskich, ale również pokażemy, że warto inwestować w tego rodzaju programy w innych dyscyplinach sportu – mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu ze strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Program, jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego.
Klasa II C (chłopcy) o profilu piłki siatkowej została objęta programem szkolenia S.O.S. od 1 września 2013. Zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej PG1, a także na hali sportowej i siłowni Ośrodka Sportu ARMS przy ul. B. Prusa 6 w Siedlcach. Nasza szkoła została wyposażona w nowoczesne trenażery do prowadzenia zajęć treningowych i lekcyjnych. W najbliższym czasie zawodnicy otrzymają stroje i dresy sportowe. W ramach projektu szkoły gimnazjalne objęte programem rywalizują w turniejach siatkarskich.
Drużyna S.O.S. Publicznego Gimnazjum nr 1 w Siedlcach:
Bulik Jan, Czerwiński Patryk, Fierasiewicz Adam, Gadamer Hubert, Jędrzejczyk Szymon, Kazimierczuk Albert, Konopka Mateusz, Naumow Jakub, Olszewski Bartosz, Szcześniak Adrian, Szmit Dawid, Wolski Dominik.
Trener – p. Mirosław Filimoniuk.

Skip to content