Frohe Weihnachten

„Stille Nacht, heilige Nacht,
alles schläft, einsam wacht
nur das traute, hochheilige Paar,
holder Knabe im lockigen Haar.
Schlaf in himmlischer Ruh`!”

17 grudnia 2013r. w czytelni szkolnej młodzież naszego gimnazjum oraz zaproszeni uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej nr 7 i nr 11 w Siedlcach obejrzeli montaż słowno-muzyczny w języku niemieckim „Frohe Weihnachten”.
Spektakl przybliżający tradycje bożonarodzeniowe został przygotowany przez uczniów z klasy 3c (Klaudia Adamiak, Klaudia Długosz, Adam Jakubas, Dawid Koć, Magdalena Kisielińska, Bartosz Krassowski, Weronika Leonik, Miłosz Markowicz, Tomasz Pawluk, Dominika Urban, Marta Wymiatał, Aleksandra Zwolińska), z klasy 3e (Justyna Fiodorow) oraz z klasy 1a (Weronika Czapska) pod opieką p. J. Byczyńskiej-Kozioł i p. I. Wiśniewskiej-Mróz.
W spektaklu słowo mówione, zarówno w języku niemieckim jak i w języku polskim, przeplatało się z piosenkami świątecznymi i kolędami, do śpiewania których zapraszaliśmy również naszą publiczność.
Montaż zaczęliśmy od zapalenia świec na wieńcu adwentowym oraz przybliżenia tego zwyczaju, który wywodzi się z Niemiec. Odczytaliśmy również Ewangelię św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Wzruszającym i wzbudzającym refleksję momentem przedstawienia była bawarska opowieść „Bänder im Baum“. Zaprezentowaliśmy także krótki film, który pokazywał, jak dziewczęta piekły pierniczki świąteczne. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem kolędy „Stille Nacht”, której pierwszy tekst został napisany po niemiecku, a przetłumaczono go na ok. 300 języków.
Na zakończenie poczęstowaliśmy wszystkich pierniczkami świątecznymi i życzyliśmy naszym gościom radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz projekt, służyli nam pomocą i dobrą radą. W szczególności dziękujemy p. E. Gałęzowskiej i p. J. Hardej za pięknie udekorowaną czytelnię, dzięki Waszej pracy i ogromnemu zaangażowaniu mogliśmy poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Dziękujemy również Marceli Kowalczyk z klasy III a i jej rodzicom za podarowanie nam żywego drzewka sosnowego. Bardzo szczególnie dziękujemy młodzieży za zaangażowanie w pracę nad spektaklem.

Skip to content