223 rocznica Konstytucji 3 maja

Niechaj okrzyk narodu
W świat daleko poleci:
Wolność, równość niech żyją,
Niechaj żyje maj trzeci!

29 kwietnia 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 223. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Nie byłoby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Ignacy i Stanisław Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 maja 1791r. uchwalili tzw. „Ustawę Rządową”, czyli Konstytucję.  Choć przetrwała zaledwie 14 miesięcy, to dla wielu Polaków była i jest symbolem patriotycznych dążeń i narodowego odrodzenia.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzona była w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Pod koniec XIX wieku w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Również w okresie międzywojennym Rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej w okresie Polski Ludowej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero 24 lata temu, a dokładnie 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił, jako święto państwowe dzień 3 maja – to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.
W dniu dzisiejszym kontynuujemy tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii narodowej.
Po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość- wartości, które pozwalały Polakom przetrwać. Musimy przecież wiedzieć o tych ważnych dziejach w historii naszego kraju. I nie można wstydzić się bycia Polakiem.

W akademii wystąpili: Weronika Czapska – 1a, Julia Pazura – 1b, Magdalena Jezierska – 1c, Jakub Leśniowski – 1f, Olga Ślepowrońska – 2a, Wiktoria Nasiłowska – 2a, Aleksandra Fiuk – 2a, Aleksandra Saweczko – 2b, Wiktoria Bielińska – 2b, Patrycja Łukaszuk – 2e, Agnieszka Bajdecka – 2e, Jakub Wielogórski – 2a, Katarzyna Kordecka – 1a.
Polskie pieśni patriotyczne wykonał chór szkolny pod opieką p. Małgorzaty Rudnickiej. Dekorację wykonała p. Ewa Gałęzowska, a akademię przygotowały: p. Jolanta Hardej i p. Jolanta Pawlak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content