PG1 na miejskich obchodach rocznicy Konstytucji 3 maja

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek.
Cyprian Kamil Norwid

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica uchwalenia konstytucji została uznana za święto narodowe, przywrócono je w 1990 r.
Główne uroczystości w naszym mieście odbyły się w sobotę, 3 maja. Rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił w siedleckiej katedrze ksiądz biskup Piotr Sawczuk. Następnie kolumna składająca się z harcerzy, delegacji  siedleckich szkół, uczelni, zakładów pracy i organizacji prowadzona  przez orkiestrę wojskową udała się na skwer Kościuszki. W czasie przemarszu złożono kwiaty pod obeliskiem gen. Władysława Sikorskiego.
Podczas  uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Prezydent Miasta Siedlce, Wojciech Kudelski mówił o konieczności ciągłej troski o Ojczyznę, nawiązał do sytuacji na Ukrainie i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Po przemówieniu pana prezydenta  nastąpiło złożenie kwiatów.
W obchodach 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja naszą szkołę reprezentowali uczniowie  klas: 3d i 2a, pani dyrektor Magdalena Olszewska – Silna, wicedyrektor szkoły, pani Urszula Borkowska oraz nauczyciele – p. Monika Walęcka, p. Jolanta Batok i p. Emil Kożuchowski.
Na zakończenie uroczystości odbyło się przyrzeczenie nowych członków siedleckiego Związku Strzeleckiego „Strzelec.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content