Europejski Dzień Numeru 112

11. lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru 112. „Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby” – to przesłanie corocznej akcji informacyjnej.  Akcja ta ma na celu uświadomienie, jak największej liczbie osób, że blokowanie tego numeru uniemożliwia szybkie dodzwonienie się komuś, kto naprawdę potrzebuje pomocy. Numer 112 jest jednolitym, ogólnoeuropejskim numerem alarmowym, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Poprzez numer 112 rozmówca uzyskuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową, a numer ten jest dostępny przez całą dobę. Służy on wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. W Polsce działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy. System informatyczny działający w centrach pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego, w tym także numerów zastrzeżonych. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz  pokazuje na mapie aktualną lokalizację telefonu, pomagając nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnej lokalizacji (np. dziecko lub w przypadku wypadku samochodowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.
Poprzez takie akcje, można zmniejszyć liczbę zgłoszeń bezzasadnych, która wg danych organizacji EENA, w całej Unii Europejskiej jest bardzo wysoka i wynosi ponad 50%. Z danych zebranych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wynika, że w 2014 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali łącznie 21 326 746 zgłoszeń, z tego 48 proc. wszystkich zgłoszeń to były zgłoszenia fałszywe, złośliwe. W 7 386 614 przypadkach, dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia alarmowego przez operatora numerów alarmowych, tj. w ciągu kilku pierwszych sekund.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content