Dzień Irlandzki

„Niech droga wychodząc ci na spotkanie przyjemnie cię zaskoczy,
Niech wiatr nigdy nie wieje ci w oczy,
Niech słońce ogrzewa twoje lico,
A deszcz zrasza twoje pola co nico.
I to do czasu kiedy następny roczek mija
Niech sam Bóg ci sprzyja.”

Tym irlandzkim błogosławieństwem, uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody „Dnia Irlandzkiego”, zorganizowanego z okazji  Dnia Świętego Patryka – patrona Irlandii, który swoje święto obchodzi  17 marca. Jak podaje legenda, święty Patryk nawrócił ludność irlandzką na chrześcijaństwo i wypędził z niej zajadłe węże. Obecnie symbolem święta jest trójlistna koniczyna, a kolor zielony króluje na całej wyspie.
Zielona koniczyna, zielona galaretka, żelki, ciasteczka świętego Patryka, zielone napoje – wszystko to można było zobaczyć w naszej szkole. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie mogli zapoznać się z historią Irlandii, jej symbolami, zabytkami, kulturą i zwyczajami. Dowiedzieli się również co jedzą mieszkańcy „zielonej wyspy” i jakie uprawiają sporty. Projekcji towarzyszyła charakterystyczna irlandzka muzyka.
Przedstawiciele wszystkich klas zmierzyli się następnie z różnymi zadaniami, konkursami i quizami. Poniżej przedstawiamy zespoły, które po emocjonującej rywalizacji zajęły pierwsze miejsca:
Klasa I D
Adrianna Mróz
Łukasz Łopaciuk
Sebastian Terlikowski
Klasa II A
Maja Mazurek
Mikaela Layer
Paweł Wasiak
Klasa III A
Maria Podniesińska
Patryk Biardzki
Michał Piesio
W nastrój „szmaragdowej wyspy” pełnej legend, muzyki, poezji i tańca wprowadziła nas piękna dekoracja w kolorach irlandzkiej flagi i przede wszystkim zieleni. Do naszej zabawy przyłączyli się również uczniowie, którzy ubrani byli na zielono oraz nauczyciele, którzy nosili w tym dniu kotyliony w kształcie zielonej koniczyny.
Jadąc do Irlandii jedni poszukują przygód, drudzy pracy, inni pragną poznać irlandzką tradycję i piękne krajobrazy. Jeszcze innych kraj ten przyciąga swoją oryginalną kuchnią. Na koniec naszej uroczystości wszyscy mieli okazję spróbować wyśmienitych potraw i wypieków, które zostały przygotowane przez naszych „doświadczonych” kucharzy.
Mamy nadzieje, że dzięki obchodom Dnia Irlandzkiego udało nam się zachwycić naszych uczniów pięknem zielonej wyspy. W tym miejscu chcemy złożyć serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tego święta oraz wasze zaangażowanie.

Elwira Markowska
Dorota Socik
Weronika Paczuska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content