11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

Rzadko na moich wargach –
Niech dziś to warga ma wyzna –
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
Jan Kasprowicz

11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach  zaborów  oswobodziła się z więzów niewoli. W rocznicę tamtych wydarzeń, 10 listopada 2015 r., uczniowie naszej szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny Droga do niepodległości, w którym jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu.
Polacy pozbawieni własnego państwa, intensywnie wynaradawiani zachowali jedność i tożsamość narodową. Ojczyzna, wykreślona z mapy świata, pozostała w sercach i w myślach Polaków. Daremne okazały się próby wyzwolenia kraju – powstania zbrojne kończyły się przegraną z przeważającymi siłami wroga.
Kiedy 1 sierpnia 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją a Niemcami  i Austrią, w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia.
Walczyli i ginęli Polacy w obcych armiach z wiarą, że walka przyniesie Polsce niepodległość, szli na wojnę, wierząc, że spełnią się ich marzenia.
W listopadzie 1918 roku Polska po stu dwudziestu trzech latach niewoli wróciła  na mapy świata.
W montażu słowno-muzycznym  udział wzięli uczniowie klas I-III. Poetyckie  strofy i polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego przypomniały drogę narodu do niepodległości. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina:  Nokturn cis – moll, Mazurek a-moll Op. 68 nr 2, które dodawały Polakom otuchy w najtrudniejszych chwilach.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs poetycki Nosimy Cię w swych sercach Polsko.
I miejsce zajęła Lena Miler, ucz. kl.1b
II miejsce zdobył Jacek Głuski, ucz. kl.3e
III miejsce zajęła Klaudia Walerowska, ucz.kl.2d

Uroczystość przygotowały: p. Jolanta Batok, p. Agnieszka Karpińska i p. Małgorzata Rudnicka. Dekorację wykonały: p. Aneta Tomaszewska i p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content