Narodowe Święto Niepodległości – uroczystości miejskie

ze strony www.siedlce.pl

11 listopada uroczystości miejskie Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele św. Józefa przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę w obecności władz miasta, wojska, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych. Po Eucharystii kolumna marszowa przeszła na Plac Wolności. Na czele jechały zabytkowe pojazdy i udekorowana na biało-czerwono platforma samochodowa z młodzieżą. Tuż za nią 35-metrową flagę nieśli harcerze z Hufca ZHP Podlasie. W kolumnie nie zabrakło Orkiestry Wojskowej, kompanii reprezentacyjnej 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz licznych pocztów sztandarowych siedleckich służb mundurowych, instytucji, organizacji kombatanckich, uczelni i szkół. W trakcie przemarszu ks. bp Kazimierz Gurda poświęcił kapliczkę Matki Boskiej Fatimskiej, która została wybudowana ze składek siedlczan.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Wolności. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową głos zabrał prezydent Siedlec, Wojciech Kudelski. W kolejnym punkcie uroczystości apel pamięci odczytał por. Paweł Syczuk, a kompania honorowa 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oddała salwę honorową. Następnie złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze pamięci pod Pomnikiem Wolności. Nasze gimnazjum reprezentowała dyrektor szkoły, p. M. Olszewska-Silna, uczniowie klasy 3d i 3f oraz nauczyciele, p. B. Pniewska, p. D. Kępa, p. A. Wojtowicz. Oficjalne uroczystości zakończył krótki koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. Z Placu Wolności wyruszyła zaplanowana na ten dzień Parada Niepodległości. Po południu rozegrano Biegi Niepodległości. Wystartowało w nich blisko tysiąc biegaczy, w różnym wieku.

Galeria zdjęć na stronie www.siedlce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content