W labiryncie mitologii

ckiszW dniu 31 marca 2016r. uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami byli na spektaklu „W labiryncie mitologii” w CKiS w Siedlcach, w którym grali aktorzy scen warszawskich.
Przeogromny świat mitów greckich mogliśmy oglądać oczami, najbardziej ruchliwego z bogów, Hermesa. Ten skrzydlaty posłaniec Zeusa był wszędzie. Wszystko widział, a w wielu epizodach greckich mitów sam uczestniczył. Był łącznikiem pomiędzy światem boskim i ludzkim, i dzięki darowanym przez Zeusa umiejętnościom potrafił rozładować największe spory. Oczami Hermesa oglądaliśmy narodziny Ateny, sąd Parysa i wojnę trojańską. Razem z nim byliśmy w labiryncie i poznaliśmy jego budowniczych Dedala i Ikara. A potem oglądaliśmy zmagania Tezeusza z Minotaurem. I nić, dzięki której Tezeusz wyszedł z labiryntu. Dzięki wędrówkom po mitach greckich uczniowie mogli utrwalić zwroty, które przeszły do języka współczesnego. „Róg obfitości”, „Syzyfowe prace”, „Pięta Achillesa”, „Puszka Pandory”, „Znicz olimpijski”, „Maraton”, „Koń trojański”, „Strzała Amora”, „Stajnia Augiasza” i wiele innych, które wzbogacają nasz język literacki, jak też potoczny.
Razem z uśmiechniętym i dowcipnym Hermesem wędrowaliśmy po świecie mitów Starożytnych Greków. Kostiumy, dekoracja, duża dawka humoru, wpadające w ucho piosenki, zagwarantowały nam dobrą zabawę.

Skip to content