Szlakami „Kamieni na szaniec”

1 kwietnia uczniowie klasy 2a, 2b i 2f pod opieką pani dyrektor Magdaleny Silnej i wychowawców pani Małgorzaty Woźnicy i pani Urszuli Borkowskiej wzięli udział w wycieczce do Warszawy szlakami „Kamieni na szaniec”. Pierwsze kroki skierowano do Liceum im. Batorego, gdzie zwiedzono Muzeum Szkolne z wystawą poświęconą bohaterom lektury. Oprowadzały po niej uczennice tej szkoły. Następnie młodzież pojechała do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha mieszczącego się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie w latach okupacji znajdowała się siedziba Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Obejrzano tam cele zbiorowe zwane „tramwajami”, korytarze, cele izolatki oraz pokój dyżurnego gestapowca, w którym dokonywano przesłuchań. Uczniowie pod opieką przewodnika zwiedzili również Muzeum Więzienia Pawiak, w którym podczas II wojny światowej umieszczano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Położone w centrum miasta więzienie stało się świadkiem masowych zbrodni dokonywanych na polskich obywatelach przez niemieckiego okupanta. Dla wszystkich była to wzruszająca lekcja historii.

Na koniec wycieczki młodzież obejrzała w Studiu Buffo musical „Metro” pełen tańca i wspaniałych piosenek. Wyjazd zorganizowało biuro „IWONA TRAVEL”.

Skip to content