TORUŃSKIE PIERNIKI

Toruń to miasto podziwiane nie tylko przez Polaków, ale i gości zagranicznych. Uczniowie klasy 3a i 3d  spędzili dwa urokliwe dni w tym przepięknym zakątku. Toruń jest jednym z najstarszych miast Polski (prawa miejskie uzyskał w 1233 roku). W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów był jednym z największych i najbogatszych miast. Obecnie to szesnaste pod względem liczby ludności miasto w kraju. Jest także dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym, akademickim i turystycznym oraz węzłem drogowym i kolejowym. Tu urodził się Mikołaj Kopernik. W 1997 roku toruński średniowieczny zespół miejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 roku Toruń jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO.
Podczas wędrówki po starówce zwiedziliśmy: Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kościół pod wezwaniem Świętych Janów,  Dom Mikołaja Kopernika. Spacerowaliśmy średniowiecznymi uliczkami, które zaprowadziły nas pod pomnik Mikołaja Kopernika i Krzywą Wieżę, skąd roztaczał się przepiękny widok na Wisłę. Miło spędziliśmy czas w Planetarium im. W. Dziewulskiego, a niesamowite przeżycia czekały nas w Żywym Muzeum Piernika, gdzie poznaliśmy tajniki wypiekania pierników. Czas spędzony w Toruniu upłynął szybko, ponieważ zdobyliśmy nowe doświadczenia i naocznie dotknęliśmy historii.

Skip to content