Warsztaty językowe na Malcie już za nami!!!

W dniach 4 – 11 maja 2016 roku odbyła się wycieczka na Maltę, wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym (szerokość wyspy 14,5 km, długość 27 km!!!). Uczestnicy wycieczki – 17 uczniów naszego gimnazjum oraz 3 uczniów z PG3 doskonaliło swoje umiejętności językowe podczas 20 – godzinnych warsztatów językowych prowadzonych przez native speakerów, nauczycieli szkoły European School of English – organizatora naszego pobytu. Z chwilą naszego przylotu na Maltę opiekę nad grupą przejął Daniel – przedstawiciel szkoły, który towarzyszył nam podczas wszystkich wycieczek i przygotowanych dla nas atrakcji. Historię, kulturę i zwyczaje mieszkańców poznawaliśmy podczas 4 zorganizowanych wycieczek krajoznawczych oraz dzięki naszej przewodniczce, która ciekawie i z humorem opowiadała o swoim kraju. Podczas pobytu odwiedziliśmy stolicę Malty – Vallettę, znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, płynęliśmy promem na wyspę Gozo, gdzie podziwialiśmy m.in. Azure Window, poznaliśmy technikę wykonania ozdobnych przedmiotów ze szkła (z czego słynie Malta), byliśmy w muzeum wapienia, gdzie obejrzeliśmy film i wystawę poświęconą głównemu surowcowi naturalnemu Malty, z którego powstały najpiękniejsze budowle i miasta Malty. Lekko piaskowy kolor nadaje budynkom lekkości i niepowtarzalnego uroku. Ostatnia wycieczka zaprowadziła nas do tajemniczego miasta Mdina, prawdopodobnie najstarszego miasta Malty, położonego na wzgórzu z którego podziwialiśmy widok na całą wyspę. Byliśmy również w położonej na przedmieściach Mdiny miejscowości Rabat, słynącej z katakumb św. Pawła i św. Agaty. Święty Paweł przebywał w Rabacie około trzech miesięcy, gdy podróżując do Rzymu jego statek rozbił się u wybrzeży Malty (ok. roku 60). Byliśmy również w najwyżej położonym miejscu Malty – Dingli Cliffs, na klifach o wysokości ponad 250 m z których roztacza się widok na bezkresne morze i maleńką wyspę Filfla – obecnie rezerwat przyrody.
Podczas naszej wycieczki uczniowie mieszkali u rodzin maltańskich, co było dodatkową okazją do bezpośredniego kontaktu z żywym językiem angielskim, który na Malcie jest językiem urzędowym. Językiem narodowym i używanym przez większość mieszkańców jest język maltański, blisko spokrewniony z językiem arabskim. Dzięki naszej wspaniałej przewodniczce mieliśmy okazję posłuchać wymowy i poznać kilka słów w tym języku.
Wszystko co dobre szybko się kończy. Nasz pobyt na Malcie zakończył się. Wróciliśmy do Polski pełni wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia, chętni do odkrywania kolejnych miejsc…
Wszyscy uczestnicy wycieczki przez 3 miesiące mają dostęp do platformy e-learningowej ESE, na której znajduje się bogaty zbiór materiałów służących do nauki języka angielskiego.

Monika Walęcka i Małgorzata Ponikowska

Skip to content