Siedlczanie czytają „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza

W dniach 16- 18 czerwca na skwerze, przy fontannie odbyło  się trzydniowe  czytanie „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Z zaproszenia Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż skorzystali nasi uczniowie wraz z p. dyrektor Magdaleną Olszewską -Silną oraz nauczycielką języka polskiego, p. Małgorzatą Jaroszczyk. Reprezentanci naszego gimnazjum zaprezentowali się w piątek, 18 czerwca, w godz. 8.30- 10.10. Jako pierwsza fragment powieści polskiego noblisty odczytała Pani Dyrektor. Kolejnymi lektorami byli: Julia Wasiluk i Aleksandra Lipińska z klasy 2e, Kacper Rozbicki klasa 1f, Jakub Omelańczuk klasa 2a, Katarzyna Kordecka, Mikołaj Łuka i Paweł Wasiak z klasy 3a oraz p. Małgorzata Jaroszczyk.
W ten sposób uczciliśmy  70. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, który  jako  pierwszy Polak uhonorowany został Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli.
Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi nadal podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków, ponieważ, jak pisał Stanisław Cat-Mackiewicz, „My wszyscy z niego”.

Skip to content