77. rocznica napaści ZSRR na Polskę

17wrz
źródło: siedlce.pl

Dnia 16 września mieszkańcy Siedlec uczcili 77. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.
Podczas uroczystości na Skwerze Wileńskim oddano cześć milionom Polaków, którzy zostali zesłani do syberyjskich łagrów, na stepy Kazachstanu, żołnierzom i oficerom zdradziecko zamordowanym w sowieckich obozach.
Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Święta w kościele garnizonowym, której przewodniczył ks. płk Andrzej Dziwulski, kapelan garnizonu siedleckiego. Po mszy, orkiestra wojskowa, delegacje wojskowe garnizonu siedleckiego i Wojskowej Komendy Uzupełnień, władz samorządowych Miasta, gminy Siedlce, powiatu siedleckiego, organizacji paramilitarnych, partii politycznych, organizacji kombatanckich i społecznych, liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół w przemarszu ulicami miasta udały się na Skwer Wileński, gdzie złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci pod Pomnikiem V i VI Brygady Wileńskiej AK. Wysłuchano okolicznościowego wystąpienia Prezydenta Miasta Wojciecha Kudelskiego oraz prelekcji historyka Witolda Bobryka. Uroczystości zamknęła Orkiestra Wojskowa wykonaniem na trąbce pieśni Legionów Polskich „My pierwsza brygada” i utworu „Śpij kolego”.
W uroczystości włączyło się aktywnie nasze gimnazjum. Delegacja uczniów kl. 3e, dyrektor szkoły p. Magdalena Olszewska-Silna oraz nauczyciele, p. Jolanta Hardej i p. Ireneusz Dyć wzięli udział w uroczystościach miejskich. W piątek wyemitowano przez szkolny radiowęzeł audycję upamiętniająca te tragiczne wydarzenia.