„Czas na czytanie” z Pierwszą Damą

Już po raz drugi, z inicjatywy Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, 22 listopada 2016 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata z cyklu „Eksperci pytają Młodych” pod hasłem „Czas na czytanie”, w której udział wzięło blisko 200 uczniów – gimnazjalistów i licealistów – z całej Polski.
Pierwsza Dama otwierając debatę podkreśliła, że nie wyobraża sobie swojego życia bez czytania. Przyznała, że w swoje pracy nauczycielskiej zaczęła dostrzegać, że coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych czytaniem książek. W efekcie wśród nastolatków przestaje funkcjonować wspólny kod kulturowy oparty na kanonie lektur. Pierwsza Dama przypomniała, że wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą zaangażowali się w „Narodowe Czytanie”, promując w ten sposób najważniejsze dzieła literatury polskiej. Podobnie jak młodzi ludzie zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, przyniosła „na wymianę” swoją ulubioną książkę. Była to „Harda” Elżbiety Cherezińskiej.
Wcześniej odbyły się warsztaty, podczas których  młodzież starała się odpowiedzieć, dlaczego tak niewiele osób, zwłaszcza wśród dorosłych, sięga po literaturę i jak pomóc im znaleźć „czas na czytanie”. Zastanawiali się także nad tym, czym powinna charakteryzować się dobra książka, aby zainteresował się nią nastolatek i, dlaczego czytanie może być nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.
W debacie prowadzonej przez dr Tomasza Rożka, który wraz z publicznością starał się znaleźć odpowiedź na pytanie „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?” udział wzięli zarówno uczniowie jak i specjaliści, m.in. dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej, Karol Wyszyński, specjalista ds. nowych mediów oraz aktor Antoni Królikowski.
Współorganizatorem debaty „Czas na czytanie” była Biblioteka Narodowa.
Uczniowie naszej szkoły również zostali zaproszeni do udziału w debacie, a wśród nich: Bianka Konopka, Aleksandra Lipińska, Aleksandra Szewczyk, Aleksandra Wysokińska, Mateusz Pilich oraz dyrektor szkoły, p. Magdalena Olszewska-Silna.

Skip to content