Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

To jest nasza Ojczyzna.
To jest nasze być
i nasze mieć.
Jan Paweł II

Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec osiemnastego wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski – Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienie kraju, podzielili naszą ziemię pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Rozbiory i utrata państwowości nie złamały jednak narodu polskiego. Tęsknota za krajem była silniejsza.
W listopadzie 1918 r. Polska po ponad stu dwudziestu trzech latach niewoli znowu pojawiła się na mapach świata.
Narodowe Święto Niepodległości – to święto państwowe, obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Święto zostało powołane na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937, po II wojnie światowej, 22 lipca 1945, zniesione, przywrócono je w 1989r.
10 listopada 2017 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczystość przypominająca te ważne chwile dla Rzeczypospolitej. Poetyckie strofy recytowane przez uczniów klasy 3b /gimnazjum/ i 7c, polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego przypomniały drogę narodu do niepodległości. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy utwory Fryderyka Chopina: Nokturn cis – moll, Nocturne in C sharp Minor, które dodawały Polakom otuchy w najtrudniejszych chwilach narodu. Chwile radości, ale i wzruszenia towarzyszyły zebranym podczas występu dzieci kl.1a. Piosenka pt. „Jestem Polakiem” przygotowana przez najmłodszych przypomniała nam o wartości naszego państwa.
Podczas uroczystości dyrektor szkoły – p. Magdalena Olszewska-Silna i wicedyrektor szkoły – p. Jadwiga Chomacka w swoich wystąpieniach podkreśliły konieczność kształtowania patriotyzmu, przedstawiły również program obchodów Narodowego Święta Niepodległości i imprez towarzyszących, które odbędą się 11 listopada 2017r. w naszym mieście.
Uroczystość przygotowali: p. Jolanta Batok, p. Sławomir Strus, p. Małgorzata Rudnicka. Dekorację przygotowały: p. Aneta Tomaszewska, p. Ewa Sławińska i p. Agnieszka Tomczyk-Gajewska, dokumentację fotograficzną wykonała p. Dorota Socik, a nad organizacją sali gimnastycznej czuwał p. Ireneusz Dyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content