Szkolna uroczystość z okazji 200 lat istnienia Diecezji Siedleckiej

18 maja 2018 roku dzieci i młodzież, grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach oraz zaproszeni goście uczestniczyli w szkolnej uroczystości z okazji 200 rocznicy powstania diecezji siedleckiej.
Inscenizację rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej radosnym śpiewem piosenki pt. „Bóg tak umiłował świat”. Okazją do rozmowy na temat historii naszej diecezji stało się spotkanie dziadków z wnukami wracającymi z pielgrzymki do Kodnia, w których rolę wcielili się uczniowie klasy 2a i 4b.
W kolejnych scenach, na tle prezentacji widzowie byli wprowadzani w dzieje diecezji ukazujące najważniejsze osoby i wydarzenia. Uczniowie klas gimnazjalnych zagrali niezwykle emocjonujące sceny męczeństwa Unitów Podlaskich oraz obrony krzyża w Szkole Rolniczej w Miętnem. Maja Michalak, uczennica klasy 2a, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim z okazji okrągłego jubileuszu naszej diecezji, odczytała fragment swojego eseju na temat bohaterstwa Męczenników Podlaskich.
W spektaklu ukazano również pełną miłości i poświęcenia dla Kościoła i ojczyzny postawę ks. Stanisława Brzóski. Pojawiły się także akcenty patriotyczne wyrażone poezją i tańcem. Przedstawiono osobę i dzieło sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnień z wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Siedlcach. Uroczystość zakończyła wspólna Modlitwa Jubileuszowa.
W przedstawieniu wzięło udział 82 uczniów przygotowanych pod kierunkiem katechetów Małgorzaty Bielugi i Mariny Winogradowej, grupa wokalna pod kierunkiem pani Małgorzaty Rudnickiej. Wspaniałą scenografię wykonały panie Ewa Sławińska, Aneta Tomaszewska i Agnieszka Tomczyk-Gajewska. Uroczystość nagłaśniali uczniowie klasy 2a i 3c pod kierunkiem pana Andrzeja Wojtowicza, a organizacją sali zajęli się nauczyciele wf pod kierunkiem pana Mirosława Filimoniuka.
Wszystkim aktorom, nauczycielom oraz rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości serdecznie dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content