Bezpieczeństwo podczas ferii

Ferie zimowe to czas niezwykle mocno oczekiwany przez dzieci. Aby ten czas był należycie wykorzystany , był dla wszystkich szczęśliwy, a dzieci mogły do szkoły wrócić wypoczęte, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w czasie spędzania wolnego czasu. W tym celu w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia z udziałem Policji asp.sztab. Janusz Cabaj i sierż. sztab. Małgorzata Mazurek z KMP w Siedlcach o tematyce: „Bezpieczeństwo podczas ferii” zwrócone szczególnie do najmłodszych uczniów naszej szkoły kl 1 i kl 2. W czasie beztroskich zabaw dzieci najczęściej popełniają najwięcej błędów gdy czujność zostanie uśpiona. A oto podstawowe zasady, które należy przestrzegać:
Wskazane jest aby przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzeć ją dookoła, usunąć patyki, gałęzie i zobaczyć czy trasa zjazdowa nie prowadzi w kierunku ruchu ulicy. Dostosować się do kierunku ruchu zjazdu, nie wolno przechodzić w poprzek toru. Nie należy ślizgać się na chodnikach i innych przejściach dla pieszych. Ślizgamy się wyłącznie na specjalnie przygotowanych lodowiskach. Pod żadnym pozorem nie należy ślizgać się na jeziorach, stawach czy rzekach. W tych miejscach pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się. Wychodząc na świeże powietrze pamiętajmy o ubiorze „na cebulkę” oraz stosownie do pogody. Kulig należy organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, a sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, tak żeby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie można doczepiać sanki do samochodu, gdyż skutki tego mogą być tragiczne. Zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów i dlatego należy zachować szczególną ostrożność zawłaszcza przy ruchliwych ulicach. Nie należy zapominać, aby przed zabawą sprawdzić stan techniczny sanek. Zabronione jest rzucanie w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu, gdyż może to doprowadzić do obrażeń ciała. Jeśli napotkamy na sytuację, że ktoś potrzebuje pomocy dzwonimy pod nr 112.
Trzy rzeczy takie jak :

  1. Umiar
  2. Zdrowy rozsądek
  3. Ostrożność

Jeżeli będziemy przestrzegać te trzy zasady to na pewno wrócimy cało i zdrowo do szkoły.

Skip to content