Uroczystość Patrona naszego miasta i naszej Ojczyzny św. Stanisława Biskupa Męczennika

Drodzy Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie
Dzisiaj obchodzimy potrójne święto: Patrona naszej Ojczyzny, naszego miasta oraz parafii na terenie, której znajduje się nasza szkoła – Świętego Stanisława Biskupa Męczennika.
Czym szczególnie wyróżniał się nasz Patron żyjący w latach 1030-1079? Duszpasterz, hierarcha, który na wzór Chrystusa oddał życie za swoje owce, mężnie broniąc prawdy i sprawiedliwości ponad względy ziemskie. Swoją niezłomną postawą wzbudził przeciwko sobie wrogość tych, którym z różnych powodów chrześcijański porządek broniony przez świętego biskupa był nie na rękę.
„Od początku swych rządów zasłynął Stanisław jako pasterz pełen miłosierdzia i sprawiedliwości, niosący pomoc ubogim, a możnych nieprzyjaciół zjednujący skromnością i wielkoduszną miłością, wszystkich zaś na równi gromiący z powodu grzechów zabijających dusze zarówno małych jak i wielkich. Znał i osobiście zabiegał o pomoc dla każdej wdowy i sieroty w okolicy, a przy wizytacjach parafii nie wysługiwał się swym duchowieństwem, lecz osobiście pilnował porządku i duchowego dobra wśród powierzonej mu owczarni.”
Kanonizacja św. Stanisława odbyła się w Asyżu, 8 września 1253 roku. Dokonał jej papież Innocenty IV, który w bulli kanonizacyjnej napisał: „Od samego początku (Stanisław biskup) całym sercem poświęcał się czuwaniu na swoją owczarnią… Jest niby matka zarówno dla upadających, jak i dla postępujących dobrze. Kiedy zaś spostrzega nie bez wewnętrznej trwogi, że król Polski imieniem Bolesław pogrąża się w strasznej rozpuście… wówczas ten biskup, aby się nie wydało, że sprzyja złu czynionemu przez króla… po namyśle w duchu łagodności (upomniał króla),… lecz on… gardząc wezwaniem do poprawy, nie tylko nie zmienił się… lecz rozkazał swojej straży przybocznej porąbać biskupa…”.
Ksiądz kardynał Karola Wojtyła nazwał św. Stanisława patronem bierzmowania, czyli patronem dojrzałej wiary. Już jako papież Jan Paweł II specjalną bullą z dnia 26 marca 1994 roku, ogłosił św. Stanisława Patronem Siedlec.
Zachęcamy do uczczenia naszego patrona i modlitwy za jego wstawiennictwem w sprawach osobistych, jak również w potrzebach naszego miasta i naszej Ojczyzny.
Msza święta odpustowa odbędzie się 8 maja o godz. 18.00 w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Siedlcach.
Transmisja na żywo będzie dostępna na Facebooku parafii (zobacz)

Zachęcam także do sięgnięcia po bardzo dobrą lekturę autorstwa Andrzeja Prządka, Agnieszki Kanickiej oraz Elżbiety Wójcik. Publikacja została wydana dzięki pomocy finansowej Samorządu Miasta Siedlce ISBN 978-83-926401-8-9. Pozycja dostępna w tym linku
W ogłoszeniu wykorzystano fragmenty artykułów zaczerpniętych ze stron:
http://www.par-stanislaw.siedlce.opoka.org.pl/index.php/historia
http://www.pch24.pl/swiety-stanislaw—patron-polski-na-trudne-czasy,2351,i.html#ixzz6Ln6vICP3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content