Jan Paweł II – poeta z Wadowic i Watykanu

Życie Karola Wojtyły a później Jana Pawła II wypełniały liczne obowiązki. Jednak najwięcej czasu poświęcał na czytanie książek. W książce Joanny Krzyżanek, współczesnej pisarki Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem znajdziemy informację: Czytał je przed i po śniadaniu, przed i po obiedzie, przed i po podwieczorku, przed i po kolacji. Nawet wtedy, kiedy wszyscy już spali, w jego pokoju paliła się lamka. Czytał wszędzie: w domu, na uczelni, na łące, w parku, nad rzeką, podczas pieszych wycieczek…
Kolejną pasją Jana Pawła II była poezja. Po latach mówił o niej: Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku.
Do dziś w Krakowie krąży anegdota o pasji czytelniczej Jana Pawła II.
W czasach, kiedy przyszły papież studiował polonistykę, jeden z kolegów chciał oddać zeszyt Karolowi Wojtyle. Niestety, nigdzie nie mógł go znaleźć.
– Nie widzieliście Karola?- zapytał siedzącą na ławce grupę studentów.
– Pożeracz książek jest w bibliotece- odpowiedzieli.
Nauczyciele bibliotekarze i poloniści zachęcają, wzorem Wielkiego Polaka, do czytania książek. To doskonała okazja, by uczcić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content