Spektakl „Pióro Mistrza Jana”

28 i 29 lutego 2012 roku uczniowie naszej szkoły obejrzeli w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach spektakl przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji ARTENES pt. „Pióro Mistrza Jana” poświęcony życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Twórcy przedstawienia wykorzystali motyw wędrówki i niezbyt garnącego się do nauki młodzieńca przenieśli w czasie i przestrzeni. Uczeń współczesnej szkoły ponadgimnazjalnej przenosi się w wiek XVI i podąża śladami Mistrza Jana – do Sycyny, Krakowa, Paryża, Czarnolasu. Za przewodnika ma oryginalnego cicerone. Jest nim sam nadworny błazen królewski, znany z ostrego dowcipu Stańczyk.

Twórcy, reklamując spektakl, piszą: „Otrząśnijmy się więc z kurzu wieków i kanonów, z patosu, pompatycznych zaszeregowań i spójrzmy na Jana Kochanowskiego jak na jednego z nas, człowieka, który żył, myślał, kochał i cierpiał jak my wszyscy. Właśnie takim, widzianym okiem współczesnego nastolatka, chcemy Go pokazać (…) Niech więc spadną spiżowe łuski z naszych oczu, niech z pomnika zstąpi żywy człowiek, który i dzisiaj byłby nam wspaniałym kompanem i mentorem.”

Miło nam przyznać, że zamierzenia stały się faktem. Spektakl spotkał się z życzliwym przyjęciem zarówno młodzieży jak i nauczycieli, co przecież nie zawsze idzie w parze. Przedstawienie miało walory edukacyjne  i wychowawcze, zawierało dużą dawkę humoru, dobre teksty – sprawnie połączone utwory Jana Kochanowkiego i współczene dialogi.

Polecamy

Skip to content