Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123. latach trwania zniewolenia. 23 kwietnia 1937 r. ogłoszono specjalną ustawą, że 11 listopada będzie świętem niepodległości Polski. Jak głosiła treść ustawy, ten dzień „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku zaprasza do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada, w samo południe, przyłączmy się do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Nauczyciele bibliotekarze zapraszają na stronę Instytutu Pamięci Narodowej w celu obejrzenia biuletynu o polskich symbolach narodowych. Kliknij na obrazek:)

Skip to content