Warsztaty językowe i wystawa Tutanchamona

29 marca 2023 r. uczniowie klas 6a, 7a, 8a, i 8b wraz z opiekunami: p. J. Hardej, p. E. Markowską oraz p. W. Paczuską, uczestniczyli w warsztatach językowych z native speakerem. Tematyka warsztatów związana była z wiedzą na temat krajów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz rodziną królewską. Spotkanie poprowadził Brytyjczyk Mark Wills, współpracownik Europejskiego Programu Edukacyjnego „Nauka bez granic”. W trakcie warsztatu, pt.„Making and breaking British stereotypes” Mark zaproponował uczniom naukę języka angielskiego poprzez różnorodne quizy oraz pracę w grupach; następnie dyskusję, która jest podstawą do budowania pewności siebie oraz otwartości. Spotkanie było świetną okazją do poznania kultury, ważnych osobowości, specyfiki oraz stereotypów o Wielkiej Brytanii.

Po zajęciach językowych udaliśmy się na „Wystawę Tutanchamona” do Muzeum Nowa Praga, gdzie mogliśmy podziwiać wierne odtworzenie skarbu odnalezionego grobowca w jego oryginalnym kontekście archeologicznym. Jak wynika z oryginalnych zapisków, brytyjski archeolog Howard Carter, 26 listopada 1922 roku wykrzyknął: „Widzę cudowne rzeczy!”, gdy światło świecy przeniknęło przez otwór w przedsionku grobowca zmarłego ponad 3000 lat temu faraona Tutanchamona. Po pięciu latach żmudnych i początkowo bezowocnych prac wykopaliskowych w Dolinie Królów brytyjski archeolog dokonał odkrycia, które do dziś nie ma sobie równych: praktycznie nienaruszonego faraońskiego grobowca ze wszystkimi jego skarbami. Wystawa Tutanchamona jest urządzona dokładnie tak, jak grobowiec, który został odkryty ponad 100 lat temu. Mieliśmy więc okazję zobaczyć ponad 1000 wspaniałych przedmiotów, w tym znaną na całym świecie złotą maskę pośmiertną Tutanchamona i jego oszałamiający pozłacany sarkofag.

Zanim się spostrzegliśmy wycieczka dobiegła końca. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Tekst: Weronika Paczuska, zdjęcia: Elwira Markowska

Skip to content