83. rocznica ZBRODNI KATYŃSKIEJ i 13. rocznica KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

Baner upamiętniający parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich /Bartosz Krupa /East News
https://wydarzenia.interia.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje/news-12-rocznica-katastrofy-smolenskiej-uroczyste-obchody-w-calym,nId,5950918#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome, (dostęp 03.04.2023)

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje/news-12-rocznica-katastrofy-smolenskiej-uroczyste-obchody-w-calym,nId,5950918, (dostęp 03.04.2023).

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia, natomiast Dzień Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – 10 kwietnia.

13 lat temu w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot, na pokładzie którego znajdowało się 96 osób. Polska delegacja leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się około dwóch kilometrów od lotniska wojskowego w rosyjskim Smoleńsku.

Wśród ofiar byli m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek sejmu Jerzy Szmajdziński, szef BBN Aleksander Szczygło, szef IPN Janusz Kurtyka, NBP Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, Paweł Wypych, szef sztabu gen. Franciszek Gągor, posłowie Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wasserman, Grzegorz Dolniak, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, bp Tadeusz Płoski.

Źródło: https://siedlce.pl/aktualnosci/2023/aktualnosci-04-2023/83-rocznica-zbrodni-katynskiej, (dostęp 03.04.2023)

83 rocznica zbrodni katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę ogłoszenia przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji Sowieckiej masowych grobów pomordowanych oficerów Wojska Polskiego.

13 kwietnia 1943 roku ujawniona została informacja, że NKWD – Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku dokonali ludobójstwa na polskich oficerach – jeńcach znajdujących się w radzieckiej niewoli.

Jest to   najbardziej bolesna z kart w naszej historii, o której nie wolno nam nigdy zapomnieć.  Niestety tragedia ta , w której zginęli przedstawiciele polskich elit intelektualnych i kulturalnych, oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, przez  lata okryta była milczeniem.

Skip to content