Akcja społeczno-edukacyjna ,,Żonkile”

Nasza szkoła po raz czwarty przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE

19 kwietnia przypadła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania  przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Tekst: E. Wysocka

Zdjęcia: J. Batok, P. Hardej, J. Karwowska

Skip to content