Twórczy dialog ze Zbigniewem Tymoszewskim

    Kim był Zbigniew Tymoszewski?  To odkrywany na nowo młody malarz urodzony w 1924 roku w Chodowie k. Siedlec. Swoje pierwsze kroki twórcze stawiał w Szkole Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach, którą założyły w naszym powojennym mieście siostry Karpińskie, Irena i Joanna. To dzięki nim młodzi ludzie zainteresowani sztuką rozpoczęli swoją drogę twórczą.
    Zbigniew Tymoszewski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był najlepszym uczniem w pracowni Jana Cybisa. Jego prace malarskie są dziś w posiadaniu Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz w zbiorach prywatnych.
    Od września 2022 do kwietnia 2023 roku wielkim wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście była wystawa w Muzeum Regionalnym „Wykorzystana szansa. Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski oraz Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”, na której zaprezentowano prace Zbigniewa Tymoszewskiego. Siedlczanie, a wśród nich uczniowie klasy 5b, po raz pierwszy odkryli jego malarstwo…
   Prezentowane prace klasy 5b, to twórczy dialog z malarstwem i osobą Zbigniewa Tymoszewskiego. Historia jego życia, opowiedziana w nietuzinkowy sposób przez kurator wystawy, Panią Agnieszkę Pasztor i  bezpośrednie obcowanie z malarstwem artysty zainspirowały uczniów do działań malarskich. Ich malarstwo, to osobliwa rozmowa z artystą… w technice impastu szpachlą.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Buzuk

Skip to content