Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Ponieważ żyli prawem wilka,
historia o nich głucho milczy…”
Zbigniew Herbert

Pamięć o tych bohaterach została zabita. Najpierw ich zabito, a później zabito pamięć o nich.

Od niedawna Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym ustanowionym w 2011 r., obchodzonym 1 marca, poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, stawiającym opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.
W tegorocznych siedleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły – pani wicedyrektor Jadwiga Chomacka, poczet sztandarowy i uczniowie klasy 2d pod opieką pani Jolanty Hardej i pani Małgorzaty Olczak.
Obchody rozpoczęto mszą świętą w kościele garnizonowym, odprawioną w intencji niepodległościowego podziemia. Po mszy zwarta kolumna, z pocztami sztandarowymi na czele, przemaszerowała pod pomnik na skwerze Wileńskim, gdzie miały miejsce główne uroczystości. Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe, przedstawiciele powiatu siedleckiego, liczne organizacje społeczne i kombatanckie. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych siedleckich szkół i młodzieży. Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową w Siedlcach głos zabrał w imieniu władz samorządowych miasta wiceprezydent Jarosław Głowacki. Po zakończeniu przemówienia, przy dźwiękach werbli, złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK. Tę część uroczystości zakończył odegrany przez wojskowego trębacza sygnał „Śpij kolego”. Na skwerze Wileńskim krótką prelekcję o działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego w Siedlcach wygłosił nauczyciel historii z Publicznego Gimnazjum nr 6 Andrzej Jóźwiak. Na zakończenie montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3.
W dalszej części obchodów złożono wieńce pod tablicą „Szesnastu” znajdującej się na budynku przy ul. Piłsudskiego 4, która upamiętnia pomordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 roku działaczy podziemia. Kwiaty złożono także pod pomnikiem Sybiraków przy kościele pw. św. Stanisława B.M.

Skip to content