Z wizytą w Zamku Królewskim i Muzeum Narodowym w Warszawie

W dniu 24.11.2023 r. uczniowie klas: 7a, 7b oraz 8a wraz z opiekunami – p. Karoliną Ładą, p. Magdaleną Matyszczak, p. Mariuszem Mazurem oraz p. Weroniką Paczuską udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystaw stałych w Muzeum Narodowym: wystawy sztuki dworskiej, wystawy malarstwa i sztuki niderlandzkiej, jak również sztuki i rzeźby średniowiecznej. Podczas tej części wycieczki szczególne zainteresowanie naszych uczniów wzbudziły takie dzieła jak: obraz Bitwa pod Grunwaldem, obraz Bitwa pod Orszą, przedstawiający triumf wojsk polsko-litewskich nad armią moskiewską, ekspozycja pasów kontuszowych i portretów trumiennych oraz insygnia koronacyjne Augusta III Wettyna i jego małżonki. Oprócz dzieł sztuki będących świadkami wielkich wydarzeń dostrzegliśmy także sceny rodzajowe i animalistyczne. Chwilę zadumy wywołały też martwe natury, jak również znane obrazy Józefa Chełmońskiego. Nie należy też zapomnieć o porcelanie z Miśni i Wiednia, rzeźbie sakralnej czy monumentalnym ołtarzu z Pruszcza Gdańskiego i sztuce złotniczej.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, który w swojej długiej historii był wielokrotnie grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie oraz rosyjskie. Przeszliśmy „Trasą Królewską”, która pozwoliła nam podziwiać arcydzieła malarstwa, rzeźby i architektury w Apartamencie Wielkim i Apartamencie Królewskim, Sali Senatorskiej, Salach Sejmowych, Sali Rycerskiej oraz Kaplicy Królewskiej. Szczególną uwagę przykuły dzieła Jana Matejki i Bernarda Bellotta zw. Canalettem.
W godzinach wieczornych pełni nowych wrażeń, doświadczeń oraz pozytywnych emocji powróciliśmy do Siedlec. Wiedza historyczna oraz patriotyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona. Była to z pewnością udana i niezapomniana wycieczka, pozwalająca też na jeszcze lepszą integrację zespołu klasowego.

Tekst: W. Paczuska
Zdjęcia: W. Paczuska, K. Łada

Skip to content