Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – świętuj, czytając w domu!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto organizowane od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii.
W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew, pokonanego przez św. Jerzego, smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Od roku 2001 UNESCO przyznaje co roku tytuł Światowej Stolicy Książki. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Pierwszym miastem, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich- świętuj, czytając w domu!
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wyzwaniu czytelniczym. .
Nauczyciele bibliotekarze polecają do czytania tradycyjną książkę, którą można wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Korzystajmy również z własnych księgozbiorów, pamiętając, że ludzie z pasją zmieniają świat, a książki otwierają im drogę.
Akcja „Czytam sobie. Mogę być kim chcę” – spot promocyjny