Misje w Kamerunie

Dnia 12 marca 2024r. w naszej szkole gościliśmy Księdza Mariusza Telaczyńskiego obecnego wikariusza Parafii św. Stanisława B. M. w Siedlcach i jednocześnie prefekta IV LO im. St. Hetmana Żółkiewskiego. Ksiądz Mariusz związany jest z międzynarodową organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jako przedstawiciel tej organizacji wyjechał na misje do Doume w Kamerunie. Z naszymi uczniami spotkał się w ramach projektu 'Misje od kuchni’ przygotowującego uczestników do ogólnopolskiego konkursu: „Mój szkolny kolega z misji”. Tegoroczna edycja zatytułowana jest: Świat potrzebuje misjonarzy”. Ksiądz Mariusz przedstawił uczniom klas V- VIII prezentację dotyczącą warunków życia w Kamerunie, opowiedział o problemach, z którymi zmaga się tubylcza ludność, m. in. analfabetyzmem, przeludnieniem, brakiem wody do picia, chorobami dziesiątkującymi Kameruńczyków. Mieliśmy okazję, poznać bogactwo fauny i fory kontynentu, posłuchać modlitw i piosenek w wykonaniu tamtejszych dzieci, przyjrzeć się menu i warunkom życia ludzi mieszkających w Dume. Rozmawialiśmy również nad sposobami ewangelizacji w tamtym regionie świata, by spotkanie zakończyć konkluzją, że Polska dzisiaj również jest krajem misyjnym. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć z pobytu misjonarza w Afryce. Spotkanie przygotowała i poprowadziła p. Tatiana Jastrzębska, nad techniczną stroną spotkania czuwali uczniowie klasy VIII a: Michał Chromiński i Oliwier Rzążewski, salę przygotował p. Ireneusz Dyć, a zdjęcia wykonali p. Katarzyna Buzuk i p. Mariusz Poślada.