1 marca – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Ponieważ żyli prawem wilka,
historia o nich głucho milczy…”
Zbigniew Herbert

Pamięć o tych bohaterach została zabita. Najpierw ich zabito, a później zabito pamięć o nich.
Od niedawna Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym ustanowionym w 2011 r., obchodzonym 1 marca, poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, stawiającym opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.
W tegorocznych siedleckich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyła również delegacja z naszej szkoły – pani wicedyrektor Jadwiga Chomacka, poczet sztandarowy i uczniowie klasy 2a pod opieką pani Jolanty Hardej i pani Małgorzaty Olczak.
Obchody rozpoczęto mszą świętą o godzinie 11.00 w kościele garnizonowym. Po mszy zwarta kolumna, z pocztami sztandarowymi na czele, przemaszerowała pod pomnik V i VI Brygady Armii Krajowej na skwerze Wileńskim, gdzie miały miejsce główne uroczystości.
Wzięły w nich udział liczne poczty sztandarowe młodzieży siedleckich szkół, Senator RP Waldemar Kraska, reprezentanci wojska, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i paramilitarnych, władze Miasta, gminy Siedlce i powiatu siedleckiego. Szczególnym gościem obchodów był 92-letni ppor. Leon Radzikowski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych ps. „Kurzawa”, który specjalnie na tę uroczystość przybył z Warszawy. Podporucznik Radzikowski w latach wojny był instruktorem w Ośrodku Szkoleniowym NSZ w lasach „Jata” k/Łukowa.
Wszyscy obecni pod pomnikiem V i VI Brygady Armii Krajowej na skwerze Wileńskim wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu gimnazjalistów z PG nr 3 im. T. Kościuszki, salwy honorowej siedleckiej jednostki wojskowej oraz Apelu Pamięci. Złożono wieńce i znicze pamięci, odśpiewano hymn państwowy oraz zagrano na trąbce „Śpij kolego”. W imieniu władz samorządowych głos zabrał Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski.