Narodowe Święto Niepodległości

                     

Ojczyzna – to jabłonie kwiatami obsypane 
 I modre chabry w zbożu, i jasny śpiew skowronka, 
I srebrnołuskie fale, odrzańskie i wiślane 
Skalista grań tatrzańska i mazowiecka łąka

Roman Pisarski

                                                               

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska, 11.11.1918 r., po 123. latach niewoli odzyskała niepodległość.

Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1795 roku.  Naród, rozdarty przez zaborców i intensywnie wynaradawiany, zachował mimo tych działań jedność i tożsamość. Polska, wykreślona z mapy świata, pozostała  w sercach i w myślach Polaków.

10 listopada 2021 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wysłuchali audycji historycznej, która przypomniała ważne chwile dla Rzeczypospolitej. Poetyckie strofy i polskie pieśni patriotyczne  przypomniały drogę narodu do niepodległości.

O godzinie 11.11 w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu społeczność Jedynki odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Podczas uroczystości dyrektor szkoły – pani Magdalena Olszewska- Silna przedstawiła drogę Polski do niepodległości, zaprezentowała program obchodów Narodowego Święta Niepodległości i imprez towarzyszących, które odbędą się 11 listopada 2021 r. w naszym mieście.
W audycji udział wzięli: uczennica klasy 4a- Karina Klimczyk i uczniowie klasy 7a: Zofia Bryńczak, Nadia Brzost, Pola Rzeźnik, Igor Woźniak, Kamil  Zalewski i Wiktor Supeł, uczeń klasy 5a. W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy strofy Wisławy Szymborskiej, Jana Kasprowicza, Romana Pisarskiego i Edwarda Słońskiego. Utwór pt. „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego zagrała Weronika Hawryluk (posłuchaj tutaj). Młodzież złożyła kwiaty pod Pomnikiem Wolności w Siedlcach.

Uroczystość przygotowały: p. Jolanta Batok, p. Agnieszka Karpińska.

Skip to content